Birçok medeniyete beşiklik eden, tarihî ve kültürel yapılarıyla dikkati çeken Diyarbakır'ın Sur ilçesi, terör saldırılarının ardından devletin ilgili kurumlarınca yapılan yatırımlar ve restorasyon çalışmaları sayesinde yeniden canlanmaya başladı.
TARİH KOKAN ŞEHİR DİYARBAKIR
Yayın Organı : Mardin İletişim Gazetesi
Şehir : Mardin
Yayın Tarihi : 13.09.2017
Görsel Kaynak : AA / Şükrü Gündüz

Yüzyıllar boyunca aralarında Hurri Mitanniler, Asurlar, Urartular, Medler, Romalılar, Sasaniler, Bizanslar, Artuklular ve Akkoyunluların bulunduğu birçok medeniyete kucak açan Diyarbakır'da, PKK'lı teröristlere yönelik başarılı operasyonlarla huzur ve güven ortamının sağlanmasının ardından kente gelen yerli ve yabancı turist sayısında artış yaşandı.

Yıllarca terör olayları ile anılan kentte, huzur ve güven ortamının sağlanması sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği ve ilgili kurumların iş birliğiyle terör saldırıları sonucu zarar gören tarihî ve kültürel değerlerin bazıları restore edildi, bazılarında da çevre düzenlemesi yapılarak tarihî mekânlar daha görünür kılındı. 

Kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin, özellikle 50 bin metrekareyi kapsayan ve her dönem yönetim merkezi olmuş alanda yer alan MS 2. yüzyıla ait St. George Kilisesi, Artuklu Hanı ile Cumhuriyet ve Osmanlı dönemlerinin mimari özelliklerini yansıtan yapıların yer aldığı İçkale, 7 bin yıllık Keçi Burcu, tarihî Ongözlü Köprü, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan surları ve Hevsel Bahçeleri, Hasanpaşa Hanı, peygamber ve sahabe mezarları, İslam dünyasının 5. Harem-i Şerifi olarak nitelendirilen Ulu Cami ve 115 dönümlük alanda yapılan rekreasyon çalışmasının ardından daha görünür olan 27 şehit sahabenin de metfun olduğu Hz. Süleyman Cami ilk uğrak yerleri arasında bulunuyor. Hz. Süleyman Camisi ve çevresinde yapılan düzenleme, hayata geçirilen Dicle Vadisi Projesi ve tarihî mekânlardaki restorasyon çalışması ile açığa çıkan tarihî yapılar, yerli ve yabancı ziyaretçilerin büyük beğenisini topluyor. Adeta açık hava müzesini andıran, birçok medeniyete tanıklık etmiş tarih ve kültür kenti Diyarbakır'ı ziyaret edenler, geç saatlere kadar kafe ve dinlenme mekânlarında eğleniyor.

"Diyarbakır, Doğunun Paris'i"

İlk defa Diyarbakır'ı gezmek için Iğdır'dan geldiğini kaydeden Berfin Begtaş, özellikle Ongözlü Köprü'yü çok merak ettiğini, ziyaretinden çok memnun kaldığını söyledi. "Kenti çok beğendim. Televizyonlarda anlatıldığı gibi değil, mükemmel bir yer. Dışarıdan bakarak değil, gelip görüp öyle karar vermeleri lazım. Buradaki tarihî yerler çok güzel." diyen Begtaş, Diyarbakır'da görülmesi gereken birçok tarihî yapının bulunduğunu aktardı. Begtaş, "Burası doğunun en güzel yerlerinden biri, ‘Diyarbakır Doğunun Paris'i.’ Ortaokuldayken ödev olarak Diyarbakır'ı araştırmıştım. Şimdi gelip gördükten sonra daha çok hoşuma gitti. Gelip görünce daha çok beğendim." dedi. Fransa'da yaşayan Yakup İpek ise Fransa'da doğup büyüdüğünü ancak düğününü memleketi olan Diyarbakır'da yapmak istediğini anlatarak, düğün fotoğrafları için de kentin tarihî mekânlarını tercih ettiklerini belirtti. Eşinin Fransız olduğunu dile getiren İpek, "Eşim de Diyarbakır'a hayran kaldı. Ongözlü Köprü'de düğün fotoğraflarımızı çektik. Bütün tarihî mekânlar çok güzel." ifadelerini kullandı.

İstanbul'da yaşadığını anlatan Ercan Deniz de Diyarbakır'a geldiğinde arkadaşlarıyla tarihî mekânları gezdiğini, özellikle Ongözlü Köprü ve çevresinde yapılan dinlenme mekânlarını çok sevdiğini dile getirdi.  Deniz, "Burayı sevdiğimiz için geliyoruz. Mevki olarak, çok güzel aynı zamanda turistik bir bölge. Dicle Vadisi yapılmış, çok güzel olmuş. Diyarbakır her şeyiyle çok güzel." diye konuştu. Iğdır'dan arkadaşıyla gezmek için Diyarbakır'a geldiğini aktaran Dilek Doğruyol da şunları kaydetti: "Çok harika tarihî bir şehir. Atalarımızın, peygamberlerin yaşadığı bir şehir. Onun verdiği manevi bir huzur var bu şehirde. Gezecek çok yer var. Kente resmen âşık oldum. Diyarbakır'ın her yerini gezdim. Keçi Burcu, Dört Ayaklı Minare, Hasanpaşa Hanı, zarar görmüşse de Sur yine harika bir yer. Diyarbakır, sanki sürekli terör olayları varmış gibi tanıtılıyor. Öyle bir yer değil. İnsanları çok samimi." (AA)  

 

 

 


* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.