Atılay Denizaltısı Şehitleri, Gölcük Donanma Komutanlığında düzenlenen törenle anıldı.
ATILAY ŞEHİTLERİ ANILDI
Yayın Organı : Demokrat Kocaeli Gazetesi
Şehir : Kocaeli
Yayın Tarihi : 17.07.2017
Görsel Kaynak : AA / Tahir Turan Eroğlu

Şehit aileleri, gaziler ve emekli denizaltıcıların katılımıyla gerçekleşen programda duygu yüklü anlar yaşandı.

Atılay Denizaltısı Şehitleri, Deniz Şehitleri Anıtı'nda Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, Harp Filosu Komutanı Tümamiral Ahmet İskender Yıldırım, Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Aydın Eken, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Bülent Turan, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Mehmet Baybars Küçükatay, şehit aileleri, gaziler, emekli denizaltıcılar, bölgedeki birlik komutanları ve denizaltıcı personel katılımıyla bir kez daha saygıyla anıldı.

Atılay’da 39 Kişi Şehit Oldu

Donanma Komutanlığı Dz. Bnb. N. Noyan Satıoğlu tarafından Atılay Denizaltı kazası anlatımı yapıldı. Satıoğlu, “14 Temmuz 1942 günü Çanakkale’ye yeni monte edilen manyetik dedektör ve kablolar ile motorlara konulan dinleme cihazlarının testi maksadıyla görevlendirilen Atılay, Morto Koyu yakınlarında dalarak Çanakkale Boğazı’ndan çıkmış ancak planlanan süre içinde dönmemiştir. 15-16 Temmuz 1942 tarihlerinde icra edilen arama ve kurtarma faaliyetleri netice vermemiş, 39 kişi şehit olmuştur.” dedi. Atılay Denizaltısı’nın 39 kahraman denizaltıcısını anma töreni; Donanma Komutanlığı, Denizaltıcılar Birliği Derneği, Denizaltı Sevenler Sosyal ve Yardımlaşma Derneği ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği çelenklerinin Deniz Şehitleri Anıtı’na sunulmasıyla başladı.

Turan ve Ergen Acı Günü Anlattı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Bülent Turan’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, şehit yakınları adına Atılay Komutanı Şehit Binbaşı Sadettin Gürcan’ın torunu Onur Gürcan Ergen bir konuşma yaptı. Törende konuşmaların ardından şehit ve gazi yakınlarına Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele tarafından 75’inci yıl anma töreni plaketleri takdim edildi. Şehit ve gazi aileleri ile misafirlerin toplu fotoğraf çekimi, ardından Harp Silah Araçları Müzesi ve Atılay Resim Sergisi’nin gezilmesi ile tören sona erdi.

Denize Çelenk Bırakıldı

Törene Dumlupınar Denizaltısının hayatta kalan son gazisi Emekli Sey. Kd. Bçvş. Hüseyin Akış da iştirak etti. Kabirleri deniz olan tüm şehitleri anmak üzere Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Bülent Turan ile şehit ve gazi yakınları Denizaltı Filosu Komutanlığı önünden denize çelenk bıraktılar. Ardından limanda bulunan denizaltılar ziyarete açıldı.

 

 


* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.