Ankara Büyükşehir Belediyesinin, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşı elde edilen zaferin ilk yıl dönümü nedeniyle organize ettiği anma programında, yüz binlerce Başkentli, 1 yıl önce mücadele için çıktığı meydanları, bu kez anmalar için doldurdu.
ANKARA’DA BÜYÜK ANMA
Yayın Organı : Başkent Gazetesi
Şehir : Ankara
Yayın Tarihi : 17.07.2017
Görsel Kaynak : AA / Kayhan Özer - Cumhurbaşkanlığı / Yasin Bülbül

Ankaralılar, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eşi Nevin Gökçek ve Büyükşehir bürokratlarıyla birlikte, Ulus 1. Meclis'ten, 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı istikametinden Türkiye Büyük Millet Meclisine, oradan da Cumhurbaşkanlığı Külliyesine yürüdü.

Sabahın ilk ışıklarına kadar süren programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, eski başbakanlar, bakanlar, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve eşi Nevin Gökçek ile yüzbinlerce Başkentlinin katıldığı törenle, Büyükşehir Belediyesinin 24 günde yaptığı, “15 Temmuz Şehitler Abidesi” açılışı gerçekleştirildi.

Ulus Meydanı’nda toplanan, kadın erkek, genç ihtiyar, çoluk çocuk yüz binlerce vatandaş, ellerinde ve sırtlarında Türk bayrakları, meşaleler, şehitlerin resimleri ile tarihi bir yürüyüşe imza attı. Güzergâh boyunca kalabalık her geçen dakika artarken, yürüyüşe her sokakta, her caddede katılımlar oldu. Yüzbinlerce Başkentli, son olarak TBMM’ye ulaşarak, burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmayı hep birlikte dinledi. Başkentliler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM'deki konuşmasının ardından kilometrelerce kuyruk oluşturarak, o gecenin en önemli mücadelelerinden birinin yaşandığı Cumhurbaşkanlığı Külliyesine doğru hareket etti. Millet Camisi’nde sabah namazını Başkentlilerle birlikte kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra sabahın ilk ışıklarıyla birlikte, Başkentlilere seslendi.

Konuşmasına, “Türkiye’nin yaşadığı en büyük ihanetlerden biri olan 15 Temmuz’un ilk yıl dönümünde şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, gazilerimize sıhhat ve afiyetler diliyorum." diyerek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ilan ettiğimiz 15 Temmuz’u unutmama, unutturmama sözümüzü yerine getirmekte kararlıyız. 15 Temmuz’u ne kendimiz unutacağız, ne de bizden sonraki nesillere unutturacağız.” dedi. Halil Ünal

  

 

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.