Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, gazetecilerin görev şartlarını kolaylaştırmaya ve doğru habere en hızlı şekilde ulaşabilmelerini sağlamaya yönelik sorumluluğunu, Türkiye'nin sandık başında olduğu gün de yerine getirdi. 16 Nisan 2017’de yapılan referandumda dünyada bir ilke imza atarak seçimi izlemeye gelen yabancı gazetecilere internet, uydu frekansı, canlı anons yapabilecekleri kameralar ve objektif verilere anında ulaşım imkanlarının sunulduğu seçim izleme merkezleri kuran Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, 24 Haziran gecesi de gazetecilerin rahat çalışmalarını amaçlayan uygulamayı hayata geçirdi. Akreditasyonu BYEGM tarafından yapılan 650'den fazla yabancı basın mensubu seçim gündemini, Ankara, İstanbul ve Diyarbakır'da BYEGM'nin kurduğu basın merkezlerinde takip etti.
YABANCI BASIN MENSUPLARI SEÇİMİN NABZINI BYEGM’NİN KURDUĞU BASIN MERKEZLERİNDE TUTTU

Cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekili seçimlerini yerinde izleyebilmek için aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Arjantin, Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya'nın da olduğu 34 ülkeden Türkiye'ye gelen 650'den fazla basın mensubu, BYEGM'nin kurduğu basın merkezlerine yoğun ilgi gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zaferiyle sonuçlanan seçimleri, yabancı basın mensupları ile birlikte takip etmek üzere basın merkezinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, görüştüğü yabancı gazetecilerin Türkiye'nin özgürlükçü yaklaşımına şaşırdıklarını, bunun da bazı Batılı ülkelerin algı operasyonunun sonucu olduğunu söyledi. Akarca, "Anadolu Ajansı'nın verilerini an be an takip edebilme ve ülkelerine burada bulunan canlı yayın aracı ile haber geçebilme imkanı sağladığımız yabancı gazeteciler, hiçbir müdahale ile karşılaşmadan istedikleri haberi yapabileceklerinin bilincine varıyorlar. Ülkelerine döndüklerinde de Türkiye aleyhine yapılan algı operasyonlarına karşı birer elçi haline geliyorlar." dedi.

Alman basını için çalışan ve Ankara'daki Genel Müdürlük binasında açılan basın merkezine gelen yabancı gazetecilerden Analisa Schindler, Avrupa'daki olumsuz Türkiye algısı nedeniyle seçimleri ülkemizde takip etmek istediğini belirterek, "Avrupa'da, Türkiye'deki politik gelişim yok sayılıyor. Basın özgürlüğü olmadığı söyleniyor. Ancak burada durum tamamen farklı. Türkiye demokratik süreçleri her zaman gözetiyor." ifadelerini kullandı. Schindler ayrıca, basın mensuplarının tüm ihtiyaçlarının karşılanması sebebiyle BYEGM'ye "Akredite edilmiş bir gazeteci olarak kurumunuzda bulunmaktan çok memnunum. Üst düzey teknolojik imkanlarla donatılmış merkezinizde görev yapmak mutluluk verici." sözleriyle teşekkür etti.

Rus gazeteci Kirill Kivoşeyev de, Türkiye'nin oldukça demokratik şartlarda seçime gittiğinin altını çizdi. Daha önce de siyasi partilerin mitinglerini takip etmek üzere Türkiye'ye geldiğini anlatan Krivoşeyev, seçim atmosferinden etkilendiğini söyledi ve  "Türkiye'de OHAL olduğunu biliyoruz. Ancak demokrasi aksamıyor. Her partinin mitingine katılım çok yoğundu. Tarafsız haberler yapılıyor. Rus toplumu da bütün bunlara büyük ilgi gösteriyor." dedi.