Türkiye, güncel bölgesel ilişkiler ve uluslararası gelişmeleri değerlendirmek amacıyla düzenlenen Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi 2. Dışişleri Bakanları Toplantısı ve Türkiye-Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu Dörtlüsü 4’ncü Dışişleri Bakanları toplantısına ev sahipliği yaptı.
TÜRKİYE’DEN SICA’YA 500 BİN DOLARLIK GÖNÜLLÜ MADDİ KATKI
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 20 NİSAN 2017
Şehir : İSTANBUL

Akreditasyon işlemleri Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından gerçekleştirilen Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA) 2’nci Dışişleri Bakanları toplantısında, Guatemala, Dominik Cumhuriyeti, Kosta Rika, El Salvador, Honduras, Belize, Nikaragua ve Panama Dışişleri Bakanları İstanbul’da bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Forumun açılışında yaptığı konuşmada, Latin Amerika’yı Avrupa ve Asya’yı buluşturan dünyanın en güzel kenti İstanbul'a taşıdıklarını belirtti.

SICA toplantısı sayesinde Latin Amerika ülkeleriyle siyasi, ekonomik ve kültürel diyalog ile iş birliği iradesini ortaya koyduklarını dile getiren Çavuşoğlu, insani değerler ve geleceğe yönelik ortak beklentilerin halkları birbirine yakınlaştırdığını anlattı.

Karayipler, Latin ve Orta Amerika ile Türkiye'nin insanlığın karşılaştığı sorunlara karşı ortak bir vizyona sahip olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, bu çerçevede SICA'yı, dünyada daha istikrarlı, müreffeh, adil ve insancıl bir düzen inşa etme konusunda önemli ortak olarak gördüklerini söyledi.

Çavuşoğlu, "Latin Amerika ülkelerinin dış müdahalelere ve darbelere karşı tavırlarını takdirle izliyoruz. Türkiye de aynı reflekslere sahiptir." ifadesini kullandı.

SICA'ya maddi destek

Geçmişte coğrafi uzaklık ve Orta Amerika'da büyükelçiliklerin olmaması nedeniyle iş birliğinin arzu edilen seviyeye getirilemediğine işaret eden Çavuşoğlu, son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığını, diplomatik ağın genişletildiğini, son 4 yılda Orta Amerika’daki bazı ülkelerde büyükelçiliklerin açıldığını anlattı.

Toplam 135'e ulaşan büyükelçiliklerin 13’ünün Karayipler ve Latin Amerika bölgesinde faaliyet gösterdiğini dile getiren Çavuşoğlu, yakın dönemde de bölgede bazı yeni büyükelçilikler açılacağını ifade etti.

Orta ve Latin Amerika ülkeleriyle karşılıklı ziyaretlerin arttığını belirten Çavuşoğlu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) gibi kurumların temsilcilerinin bölgeyi ziyaret ederek temaslarda bulunduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, “SICA’nın başarılarını desteklemek ve aramızdaki köprüleri güçlendirmek amacıyla SICA’ya bu yıl 500 bin dolar gönüllü maddi katkıda bulunma kararı aldık.” dedi.

SICA 2. Dışişleri Bakanları Forumu Dönem Başkanı ve Kosta Rika Dışişleri Bakanı Gonzalez Sanz da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye'de ve böyle bir toplantıda ekonomi, kültür ve turizm gibi konuları konuşmanın umut verici olduğunu vurgulayan Sanz, "Birçok ülkeden liderler bugün burada buluştuk. Orta Amerika ülkeleri ve Kosta Rika olarak Türkiye ile iş birliğini konuşuyoruz. Birlikte çalışmaktan bahsediyoruz ve önemli şeyler konuşuyoruz. Günümüzde iyi şeylerin konuşulduğu toplantılar o kadar azaldı ki. Dolayısıyla bugün burada yapılan konuşmalar ve iş birlikleri çok önemli." diye konuştu.

"Türkiye, zorlukları aşmamızda yardımcı olacak bir dost"

Gonzalez Sanz, çözülmesi gereken iki ciddi sorunla karşı karşıya bulunduklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"BM Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi'ne uyum sağlamak. Bu, 2015 yılının Eylül ayında BM Genel Kurulu'nda verdiğimiz sözdür sürdürülebilir kalkınma için. İkincisi de Paris Anlaşması kapsamında 'iklim değişikliği'' konusunda yapacağımız şeyler. Bu iki konu çok önemli. Her iki sektörde de Türkiye bizim çok iyi bir ortağımız, partnerimiz, çok iyi bir dostumuzdur. Bu zorlukları aşmamızda yardımcı olacak bir dost. Orta Amerika dünyada 'iklim değişikliği' bağlamında en hassas bölgelerinden biri  ve Türkiye ile bu noktada çok yakın. İklim değişikliği konusunda Türkiye'nin deneyimlerinde faydalanmak istiyoruz. Türkiye'nin bilgisi, deneyimi, teknolojisi yoğun. Orta Amerika iş çevrelerine açık bir bölge. Stabil, istikrarlı, demokratik ülkeleriz ve yabancı yatırımları kabul ediyoruz, kapılarımızı onlara açıyoruz. “

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, basın toplantısının sonunda El Salvador Dışişleri Bakanı Hugo Martinez Bonilla ile siyasi istişare, Honduras Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanı Maria Dolores Aguero Lara ile hava ulaştırma ve Kosta Rika Dışişleri Bakanı Manuel Gonzalez Sanz ile kültürel iş birliği anlaşması imzaladı. Foruma katılan SICA üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları aile fotoğrafı çektirdi.