Medya ve eğitim konularında işbirliği arayışı ve Türkiye’yi yakından tanımak için ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren Gine Cumhuriyeti Basın Heyetinin ilk programı Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’ndeydi. Demokrasiden, mimariye; sağlıktan, adalete pek çok konuda Türkiye’yi referans aldıklarını belirten Heyet Başkanı Muhammed Camara, Türkiye’nin yalnızca Gine’nin değil tüm dünyanın ilham kaynağı olduğunu söyledi.
TÜRKİYE, DÜNYANIN İLHAM KAYNAĞI
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 13 EYLÜL 2017
Şehir : ANKARA

6 günlük bir ziyaret için Türkiye’de bulunan Gine Cumhuriyeti Basın Heyetini BYEGM’de Genel Müdür Mehmet Akarca ağırladı. Akarca konuk heyete BYEGM Basın Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyarete açık bulunan ve Türkiye’nin geçmişten günümüze ağırladığı sığınmacılara dair karelerin paylaşıldığı “Yüreğimize Sığınanlar” adlı sergiyi gezdirdi.

Akarca, topraklarına sığınmaya çalışan mültecilerin botlarını batırmaya çalışan bazı ülkelerin olduğunu üzülerek gördüğüne dikkat çekerek, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, Başbakanı, tüm imkanları ve en üst düzeyde yetkilileriyle mazlumların her zaman yanında olduğunun altını çizdi. Akarca, 3,5 milyon mülteciyi bütün ihtiyaçlarını karşılamak suretiyle ağırlayan Türkiye’nin son günlerde Arakan’da Müslümanların maruz kaldığı zulme karşı da sessiz kalmayarak, onlara gerçek anlamda yardım elini uzattığını belirtti. Akarca pek çok Batı ülkesi gelişmelerden endişe duyduklarını açıklarken, Türkiye’nin bölgeye yardım malzemesi gönderebilmek için seferber olduğunu kaydederek tüm bunların dünyanın gözü önünde yaşandığını ve bu sergideki fotoğrafların tüm dünyaya örnek olması gerektiğini anlattı.

Son 15 yılda Türkiye Cumhuriyeti’nin çok büyük bir mesafe kat ettiğini ifade eden Akarca, kendi kararlarını veren, güçlü bir dış politika yürüten Türkiye’nin dünyanın zirvesine doğru hızla ilerlemesinden bazı güçlerin rahatsızlık duyduğunu belirtti. 15 Temmuz’da bu güçlerin FETÖ eliyle hain bir darbe girişimi gerçekleştirdiğini anımsatan Akarca, “ 250 şehit verdik ama darbeciler başarılı olamadı. Eğer 15 Temmuz’da darbe başarılı olsaydı Türkiye’yi İstiklal Savaşı öncesinde olduğu gibi parçalamayı planlıyorlardı. Bunu önleyen Recep Tayyip Erdoğan oldu. Bu da bizim ikinci İstiklal Savaşımızdı” diye konuştu.

Gine Basın Heyeti Başkanı Muhammed Camara da ülkelerindeki okullarda Türkiye’nin anlatıldığını, demokrasi tecrübemizden yararlanmak istediklerini belirtti. Camara “Gine’de birçok Türk yatırımcı var. Gineli tüccarlar malları Türkiye’den temin etmek istiyor. Dünyanın en iyi mimarları mühendisleri Türk’tür. Bu akım şu anda başkentimiz Konakri’yi inşa ediyor.” dedi.

Türkiye’yi kendi ülkelerin büyük kardeşi gibi gördüklerini belirten Camara, “Biz beraber yürümek istiyoruz. Gineliler Türkiye’nin ne kadar büyük bir ülke olduğunu biliyorlar. Türkiye Batılı ülkeler için de bizim için de bir referans noktası, kendini herhangi bir tehlikeye karşı savunmayı çok iyi biliyor. Türkiye dünyanın ilham kaynağı” diye konuştu.

Gine heyetinin ziyareti TRT, Anadolu Ajansı, TİKA, Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı programları ile devam edecek. 17 Eylül’e kadar sürecek ziyarette heyetin İstanbul’da da temasları olacak.