Küba Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca’yı ziyaret etti. Medya ve sosyal medya konusunda işbirliği çalışmalarının değerlendirildiği görüşmede Casals, gerçek dost olarak gördüğü Türkiye ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) desteğinin kendileri için önemli olduğunu vurguladı.
KÜBA BÜYÜKELÇİSİ CASALS: AMERİKAN DESTEĞİ DEĞİL; GERÇEK DOST DESTEĞİ İSTİYORUZ
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 10 MAYIS 2017
Şehir : ANKARA

Alberto Gonzales Casals, 4 ay önce BYEGM’ye yaptığı ziyaretle başlatılan medya alanında işbirliği çalışmaları konusunda gelinen noktayı değerlendirmek için bir kez daha BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca’nın konuğu oldu. Casals, hem yaygın medya hem de sosyal medya konusunda Türkiye’nin ve BYEGM’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini aktardı. ‘Arkadaşların desteği çok önemli’ diyen Büyükelçi, “Zaman zaman bize Amerika’dan neden yardım talep etmiyorsunuz diyenler oluyor. Biz gerçek dostlarımızın desteğini istiyoruz. Bu nedenle buradayız. Biliyoruz ki Amerikan desteğinin arka planında her zaman başka düşünceler vardır.” diye konuştu. Casals dünya medyasının Küba’yı aktarırken gerçekleri çok doğru yansıtamadığını düşündüğünü ifade etti.

BYEGM’nin desteklerinin devam edeceğini belirten Mehmet Akarca da sosyal medyanın sorumlu kullanımına dikkatleri çekti. Konuğunu sosyal medya aracılığıyla halk içinde bazı grupları örgütleyerek karışıklık çıkartmak isteyen yapılara karşı uyaran Akarca, ulusal güvenlik açısından da sosyal medyanın önemli olduğunu belirtti.

Akarca görüşmenin ardından konuğuna Türk kahvesi seti hediye etti.