Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin konuğu olarak Türkiye’de bulunan Iraklı araştırmacı ve akademisyenler, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nü (BYEGM) ziyaret etti.
IRAKLI ARAŞTIRMACILARDAN BYEGM’YE ZİYARET
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 11 MAYIS 2017
Şehir : ANKARA

Iraklı heyete hitap eden Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, bölgesel sorunlara dikkati çekerek Irak’ın yaşadığı acıların Türk halkı tarafından da yürekten hissedildiğini belirtti. Suriye ve Irak’ın istikrarı bozulunca terörist grupların bölgede yuvalandığına vurgu yapan Akarca, Türkiye üzerinde de bu tip oyunlar oynanmaya çalışıldığını ifade ederek şöyle konuştu:  “Bazı çevreler, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın deyimiyle ‘üst akıl’, Irak’ı, Suriye’yi , Türkiye’yi parçalayarak bölgeyi kolayca yönetmek istedi, hala da istiyor. Bunlarla en etkili mücadele ancak bizim tek yumruk gibi bir arada olmamızla sağlanabilir. Bu bölgelerde petrol, doğalgaz zenginlikleri var, Türkiye gibi dünyanın zirvesine sıçrayan ülkeler var. Nifak güçlerinin ellerini bu bölgeden çekmelerini beklemek hayal olur.”

Türkiye, Irak ve Suriye’nin birlikte büyük bir aile olduğunu söyleyen Akarca, “Ortak adımlar atmamamız ancak ve ancak şeytanın araya girmesiyle olabilir. Fakat biliriz ki, bir ‘besmele’ şeytanı kovar.” diye konuştu.

Iraklı araştırmacı heyetinin başkanı Mehdi Naim El Kassi de Irak’ın bir an önce yaralarını sarmayı hedeflediğini ifade ederek, ülkelerinin yeniden imarı için Türkiye’nin uzattığı dost elinin unutulmayacağını aktardı.