Çumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu'na katılmak üzere gittiği Çin Halk Cumhuriyeti'nde birçok liderle ikili görüşme gerçekleştirdi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ÇİN TEMASLARI
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 15 MAYIS 2017
Şehir : PEKİN

Çin Halk Cumhuriyetine resmi bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 130 ülkenin katıldığı Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’nun açılış töreninde yaptığı konuşmanın ardından ev sahibi Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve diğer liderler ile aile fotoğrafı çektirdi. Liderler daha sonra forum kapsamında yapılan Üst Düzeyli Diyalog Toplantısı'na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Polonya Başbakanı Beata Szydlo, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vicic, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile ikili görüşme gerçekleştirdi.    

Temaslarını sürdürürken kendisini takip eden gazetecilerle bir sohbet toplantısında bir araya gelerek ziyaretinin kısa  değerlendirmesini yapan Erdoğan, gündeme ilişkin soruları da yanıtladı. ‘Çin ile suçluların iadesi konusunda imzalanan anlaşma sonrasında spesifik bir iade söz konusu olacak mı, özellikle aranan bazı FETÖ’cüler var mı?’ sorusuna “Spesifik değil ama içeriğinde ifade ettikleriniz de söz konusu. Gerek BM mülteciler yüksek komiserliği kapsamında olanlar var. AB kapsamında olanlar var. Bunun dışında kalanlar ilk etaptadır. Onun dışında olanlar bir iadeye müsaitse olur. Bunun dışında yasal olarak verilmesi olanlar varsa verilebilir.” şeklinde yanıt verdi.

Uluslararası ticarette bazı ülkelerle yerli paranın kullanılması konusunda çağrısı uyarınca Çin ve Türkiye arasında para takası gerçekleştiğini hatırlatan gazeteciler, bu yöndeki gelişmelere ilişkin de sorular yöneltti. Erdoğan “Doğrusu bunu gerçekleştirirsek kur baskısından paralarımızı kurtarmış oluruz. Bunun yanında 3’üncü nükleer enerji olayı gerçekleşirse veyahut da kredi olayı gerçekleşirse bu konularda alışverişlerde yerli parayı kullanmak, bir tarafta Çin parası Yuan, diğer tarafta TL bize ciddi güç katacaktır. Rakamlar ufak değil. Ciddi rakamlar var. Onun için de bu sürekli olarak gündemimizde. Merkez bankalarımızı görüştürüyoruz. Gerek Rusya gerek İran gerek Çin’le temas söz konusu. En ciddi süreçleri Rusya ve Çin ile yapıyoruz. Yerli paraya geçişin ilk adımlarını atarsak diğer ülkeler de bunu takip edecektir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çin Halk Cumhuriyeti temaslarında Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın yanı sıra Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca da eşlik etti.