Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), bu yıl ikincisini düzenlediği “Bir Ramazan Gecesi” etkinliğinde, Anadolu'ya özgü ramazan eğlencelerini ve çömlekten ipek dokumaya, tasavvuf musikisinden, halk oyunlarına Türkiye’nin kültür zenginliklerini, büyükelçilere ve yabancı misyon temsilcilerine tanıttı.
BYEGM’DE 30 ÜLKE DİPLOMATININ KATILIMI İLE  “BİR RAMAZAN GECESİ”

BYEGM Basın-Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, aralarında Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, Brezilya Büyükelçisi Eduardo Ricardo Gradilone Neto, Bosna-Hersek Büyükelçisi Bakir Sadovic, Çin Büyükelçisi Hongyang Yu, Filistin Büyükelçisi Faed K. A. Mustafa, Kore Büyükelçisi Hong Ghi Choi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçisi Fazıl Can Korkut, Küba Büyükelçisi Luis Alberto Amaros Nunez, Sudan Büyükelçisi Yousif A. T. Elkordofani'nin de bulunduğu, 30’a yakın ülkenin diplomatik misyon temsilcisi ile çok sayıda diplomat, gazeteci ve siyasetçi katıldı.

BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca, konukları eşi İrem Akarca ile birlikte karşıladı. Protokolün hemen yanında marşlarını çalan, dünyanın en köklü askeri bandolarından Mehter Takımı büyük ilgi gördü. Konuklar bir süre Mehteran’ı dinleyip, fotoğraf ve görüntü çekerken, bir yandan da meyveler ve baharatların eşsiz karışımı Osmanlı mirası, ramazan şerbetlerini yudumladı.

Ramazan sokağında yer alan ipek dokuma tezgâhında ipek dokuyan büyükelçiler ve eşleri, tahta baskı ile kendileri için şallar yaptı. Cam üfleme ve çömlek tezgâhı en çok ilgi gören stantlardandı. Konuklar, tezgâhların başına geçerek bu el sanatlarının nasıl üretildiğini deneme fırsatı buldu.

Kahramanmaraş dondurmasının tadı kadar dondurmacının şovu da konukların tebessümü ve  beğenisiyle karşılandı. Konuklara ayrıca macun şekeri, kumda pişirilmiş Türk kahvesi ve Türk mutfağının özel lezzetleri ikram edildi.

Neyzen’in ezgileri ve semazenlerin gösterisi yabancı konuklardan büyük ilgi gördü.

Semazenlerin hemen ardından Mehteran salona girerek görkemli bir yürüyüş  yaptı.

Tasavvuf Musikisi Korosu’nun konseri, Zeybek ve Adıyaman yöresi halk oyunlarının yanı sıra Suriyeli mülteci çocuklardan oluşan koro da büyük alkış aldı.

“Türkiye’nin tanıtımına katkı yapıyoruz, bu da bizi çok sevindiriyor”

Etkinliğin açılışında kısa bir konuşma yapan Akarca, amaçlarının Türk ve Müslüman dünyasının, ramazan geleneklerini aktarmak olduğunu belirtti. 

Bu etkinlikte 30'a yakın ülkeden büyükelçi ve diplomatik temsilciyi ağırladıklarını ifade eden Akarca, "Onlara aynı zamanda geleneksel ramazan eğlencelerini ve bunun yanı sıra da bazı geleneksel el sanatlarımızı tanıtmayı amaçlıyoruz. Onlar hakikaten bir ipeğin nasıl elde edildiğini gördükçe, nasıl dokunduğunu gördükçe ya da taş baskıların kumaşa nasıl aktarıldığını gördükçe, dondurmamızdan ve geleneksel Türk mutfağımızdan örnekleri tattıkça, memleketimiz hakkında çok daha güzel, gerçekçi kanaatlere sahip oluyorlar. Böylelikle diplomatlarımız ve basınımızla büyükelçilikleri kaynaştırmış oluyoruz; onların soru sormalarına, sohbet etmelerine imkân tanımış oluyoruz. Aynı zamanda da BYEGM olarak Türkiye'nin tanıtımına katkı yapıyoruz ve bu da bizi çok sevindiriyor." şeklinde konuştu.

BYEGM’nin “Bir Ramazan Gecesi” etkinliğinde Cumhuriyet tarihimize damgasını vuran başta Gazi Mustafa kemal Atatürk ve Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ünlü Devlet Adamlarımızın fotoğraf ve görsel-işitsel kayıt yapan materyallerin sergisinin açılışı yapıldı.