Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, 16 ülkeden 30’dan fazla basın mensubunu, Zeytin Dalı Harekatı sonrası normale dönen günlük hayatı yerinde gözlemlemeleri için Afrin’de bir araya getirdi. Basın turunda gazetecilere Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca eşlik etti.
BYEGM GENEL MÜDÜRÜ AKARCA, 16 ÜLKEDEN BASIN MENSUPLARI İLE AFRİN’DE

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başarıyla tamamlanan Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin terörden arındırıldı. Türkiye’nin sınırlarını ve bölgenin güvenliğini korumak amacıyla başlattığı harekatın, gerçek dışı bilgilerle yansıtılması sonucu yurt dışında oluşturulan algı operasyonlarına karşı ilk günden itibaren kararlı bir mücadele veren Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, gazetecilerin bu kez Afrin’de normale dönen günlük hayatı yerinde izleyebilmesi için basın turu düzenledi.

Basın turuna, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İngiltere, İspanya, Norveç, Rusya, Danimarka, Yunanistan, Mısır, Hollanda, İran, Japonya, İsviçre ve Güney Kore’den 32 basın mensubu katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca, harekatın akabinde bölge halkına sağlanan insani yardımlar ile kentteki huzur ve güven ortamının en doğru şekilde dünya kamuoyuna duyurulmasının amaçlandığı basın turunda, gazetecilere bizzat eşlik etti.

Akarca, Afrinlilerin kendilerini terörden kurtardıkları için Türkiye Cumhuriyeti'ne minnet ve şükran duygularını dile getirdiklerini belirterek "Hepsi Türk askerinin şefkatli, merhametli tavrından söz ediyor. Aynı zamanda normale dönüş sürecini yaşadıklarının farkında olduklarını ifade ediyorlar. Geri dönen Afrinlilerin sayısının 120 bini aştığı dikkate alındığında, bu gerçek zaten ortaya çıkmış oluyor." dedi.  

Basın mensupları ile röportajlar da gerçekleştiren Genel Müdür Akarca, Afrin’de yaşanan değişim ve bölgenin son durumu hakkında yerel yöneticilerle temaslarda bulundu. Temaslara, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ile bazı Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de katıldı.