Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), 30'a yakın ülkenin büyükelçileri ve yabancı misyon şeflerini bir araya getirdiği "Bir Ramazan Gecesi"nin ardından, kutsal ayın ruhunu yansıtmanın yanı sıra Türk geleneklerini ve kültürünü paylaşma amacıyla düzenlediği etkinliklere bir yenisini ekledi. Bu kez evlerini, yurtlarını terk etmek zorunda kalan mülteciler, sığındıkları ülkenin vatandaşlarıyla aynı sofrada, "Bir Ramazan Akşamı"nda buluştu.
“BİR RAMAZAN AKŞAMI” 1000’E YAKIN TÜRK VE MÜLTECİYİ BULUŞTURDU

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) ve Mamak Belediyesi iş birliğinde, yaklaşık 1000 kişi hep birlikte iftar yapmak için Mamak Kapalı Pazar Yeri'nde toplandı. Suriyeli arkadaşları ile aynı okullarda okuyan çocuklar, mülteci komşuları ile yemeklerini, kıyafetlerini paylaşan aileler, ezan vaktini ilahiler eşliğinde bekledi.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, yakından sohbet etme fırsatı bulduğu sığınmacı ve mültecilerin Türkiye'de olmaktan duydukları mutluluğun kendisini çok memnun ettiğini belirterek duygulu bir akşam yaşandığını söyledi.

Akarca, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan herkesin mazlumların yanında durulması gerektiğinin bilincinde olduğunu vurguladı ve "Can tehlikesi taşıyan, evlatlarıyla, aileleriyle hep birlikte kaçarak Türkiye'ye gelen bu insanların ülkelerine geri gönderileceğini yahut sınırlardan alınmayacağını söyleyebilecek kişilerin insani değerlerinin düşük olduğunu düşünüyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mültecilere yönelik tutumunun tüm dünyaya örnek olduğunu anlatan Akarca, "Sayın Cumhurbaşkanımız 3.5 milyondan fazla insana kapılarımızı açtı. Böylelikle onlar canlarını kurtardılar. Mutlu bir yuvada hep birlikte yaşamaya devam ediyor ve onları kardeşlerimiz olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı.

SGDD Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak da, BYEGM'nin mülteciler konusundaki hassasiyetinin halkın doğru bilgilendirilmesi noktasında kritik öneme sahip olduğa dikkat çekti. Kavlak, "Elbette ki her kimsenin kendi vatanında, kendi doğduğu topraklarda, kendi evlerinde oruçlarını açmaları, iftar yapmaları oldukça önemli ama en önemlisi şimdi Türkiye’de elimizden geldiği kadarıyla onları unutmadığımızı gösterebilmemiz. Bu çerçevede Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne ve Genel Müdürümüz Mehmet Akarca'ya bize bu imkanı sağladığı için çok teşekkür ediyoruz." dedi.

İftar yemeğinin ardından semazen gösterisinin yanı sıra çocuklar için de renkli etkinlikler düzenlendi.