Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Başbakan Binali Yıldırım’ın da teşrifleriyle, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün (BYEGM), şehit gazeteci Mustafa Cambaz’ın anısına, yerel medyanın gelişimine katkı sağlamak ve basında kaliteyi yükseltmek amacıyla geleneksel olarak düzenlediği “30. Yerel Medya Özendirme Yarışması”nın ödül töreninde konuştu.
BAŞBAKAN YARDIMCISI NUMAN KURTULMUŞ: “BUNLARI TEMİZE ÇIKARMAYA ÇALIŞMAK SUÇA ORTAK OLMAK DEMEKTİR”
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 14 TEMMUZ 2017
Şehir : ANKARA

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, törende yaptığı konuşmada “Bu hain çetenin yaptıkları, yapma niyetleri ortada iken bunları, ‘kontrollü bir darbe’ diyerek temize çıkarmaya çalışmak, en az bunlar kadar bu suça ortak olmak demektir.” dedi.

Konuşmasına, Türkiye’nin 15 Temmuz’u hiçbir zaman unutmayacağını ve unutturmayacağını belirterek başlayan Kurtulmuş, 15 Temmuz 2016’nın, iki yüzlü bir madalyona benzediğini ifade etti.

15 Temmuz’un, sadece Türkiye’nin demokrasi tarihi bakımından değil, dünya demokrasi tarihi bakımından da önemli olduğuna değinen Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Madalyonun bir yüzünde bu Anadolu ve Rumeli topraklarının tarih boyunca gördüğü en büyük ihanet hareketlerinden biri yer alıyor. Bu topraklar çok ihanet gördü ama bu ihanet, son gördüğümüz, yaşadığımız ihanet, bunların arasında en acı, en haince olanlarından biridir ve milletimize son derece ağır bedeller ödettirmeyi hesaba katarak yola çıkılmış olan bir ihanet hareketidir. Madalyonun öbür yüzü ise büyük bir kahramanlık destanıdır. Yine bu millet, tarih boyuna çok büyük kahramanlık destanları yazmış bir millettir. Ama 15 Temmuz’da hem de 21. yüzyılın başında bu millet, dünyada demokrasinin nasıl savunulacağını, milli iradeye karşı harekete geçen, elinde topu, tüfeği, tankı, uçağı olanlara karşı nasıl mücadele edileceğini dünyaya destansı bir kahramanlıkla göstermiştir.”

Numan Kurtulmuş, 15 Temmuz’un, gözleri önünde evlatları şehit düşen analar, kucaklarında eşleri şehit edilen hanımlar, evlatları, çocukları ve tanıdıklarının haberlerini en acı şekilde alan insanların hep beraber yazdığı büyük bir destan olduğunu kaydetti.

Bu destanın kahramanlarının hiçbir zaman unutulmayacağını ve unutturulmayacağını belirten Kurtulmuş, “15 Temmuz’u Türkiye’nin millî birlik ve dayanışmasının önemli tarihsel destanlarından biri olarak kabul ediyor ve inşallah sonraki nesillere bunu aktarmak için bütün gücümüzle gayret sarf ediyoruz.” dedi.

“FETÖ, DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA TÜRKİYE'YE KARŞI ALGI OPERASYONU YÜRÜTÜYOR”

BYEGM’nin programı dahilinde Türkiye’ye gelen yabancı basın mensuplarından da FETÖ gerçeğini bütün dünyaya anlatmakta destek isteyen Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Her vesileyle algı operasyonlarıyla işledikleri büyük suçu örtmeye çalışan bu çete, şimdi dünyanın dört bir tarafında Türkiye karşıtı bütün örgütlerle el ele kol kola girerek Türkiye’ye karşı bir algı operasyonu yürütüyor. Bunları geri çevireceğiz, ters yüz edeceğiz. Hakikati sizlerin vasıtasıyla bütün dünyaya anlatmaya muvaffak olacağız. FETÖ mağdurları edebiyatından tutun da ‘örtülü darbe’ diyerek gerçeği en acı şekilde gizleyen birtakım senaryolara kadar dünyanın her tarafında algı operasyonları yapıyorlar. Bunun neresi kontrollü bir darbedir? 250 şehidin, iki binin üzerinde gazinin olduğu, on binlerce insanın tankların önüne siper olduğu ve insanların büyük dramlar yaşadığı bu darbe girişimi nasıl kontrollü bir darbe girişimi olabilir?”

Kurtulmuş, dün mahkemelerde hiç utanmadan “hero” tişörtüyle provokasyon yapan, algı oluşturan çetenin mensuplarının o gece başarılı olmaları durumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aynı şekilde Başbakan Binali Yıldırım’ı, bakanları yakaladıkları yerde infaz edecek, mahkeme açmaya da hiçbir şekilde adım atmayacaklarını ifade etti. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Bu hain çetenin yaptıkları, yapma niyetleri ortada iken bunları, kontrollü bir darbe diyerek temize çıkarmaya çalışmak, en az bunlar kadar bu suça ortak olmak demektir.” diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, yarışmada dereceye girenlere ödüllerini verdi.