Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından bu yıl 15 Temmuz’un gazeteci şehidi Mustafa Cambaz anısına düzenlenen 30. Yerel Medya Özendirme Yarışması’nın ödül töreninde konuşan BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca, yerel medyanın, demokrasi açısından önemine değindi.
AKARCA: AMACIMIZ YEREL MEDYANIN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAMAK, BASINDA KALİTEYİ YÜKSELTMEKTİR
Yayın Organı : BYEGM
Yayın Tarihi : 14 TEMMUZ 2017
Şehir : ANKARA

Genel Müdür Akarca, Yerel Medya Özendirme Yarışması’nın, ülkemizde yerel medyaya yönelik en eski geleneksel yarışma olduğunu ifade ederek “Yarışma, Genel Müdürlüğümüze verilen ‘Basınla ilgili münasebetlerin düzenlenmesi ve basının güçlendirilmesi için gerekli faaliyetlerde bulunmak’ görevi gereği yapılmaktadır. Yarışmada amacımız,  yerel medyanın gelişimine katkı sağlamak, yerel medya mensuplarının çalışmalarını desteklemek ve basında kaliteyi yükseltmektir.” dedi.

Yarışmanın ilk olarak 1973 tarihinde “Anadolu Basınını Özendirme Yarışması” adı ile yazılı basına yönelik, 7 dalda düzenlendiğini hatırlatan Akarca, 1986 yılına kadar Anadolu’da yayımlanan gazetelerin yarışma için Genel Müdürlüğümüze gönderdikleri nüshalarının değerlendirilmesiyle gerçekleştirildiğini, yarışmaya 1992 yılından sonra 13 yıl ara verildiğini, 2005 yılında ise yazılı basına yönelik olan 5 dalda, yarışmacıların bireysel başvuruları ile yeniden düzenlenmeye başladığını, 2005’ten beri de düzenli şekilde gerçekleştirildiğini anlattı. Akarca, şöyle devam etti:

“2014 yılında yarışma hem içerik hem yöntem olarak geliştirilmiş, yarışmanın markalaşması için çalışmalarda bulunulmuştur. Yarışmanın adı da Yerel Medya Özendirme Yarışması olarak değiştirilmiştir. Başvurular ve değerlendirme sürecinin tamamı personelimizin denetimi altında yarışmanın web sitesi üzerinden gerçekleştirilmeye başlamıştır. Radyo Haber Programı, Televizyon Haberi, İnternet Haber Sitesi dalları yarışmaya eklenmiş ve yurtdışı katılıma açılmıştır. Yarışmamız bu yıl, 15 Temmuz demokrasi şehidi gazeteci Mustafa Cambaz anısına düzenlenmiştir.” 

Bu yılki yarışmaya 516 kişinin 629 eserle başvurduğunu söyleyen Genel Müdür Akarca,  bu sayının geçen yılki sayının iki katı olduğunu, ayrıca 15 Temmuz Özel Ödülü ve BYEGM Özel Ödülü olmak üzere iki eserin özel ödüle layık görüldüğünü belirtti.  Akarca, seçici kurul üyelerine kolaylık sağlanması, değerlendirmelerin objektif kıstaslarla yapılabilmesi amacıyla uzman kişilerden yardım alınarak değerlendirme kriterleri oluşturulup puanlamaların daha adil yapılması yönünde adımlar atıldığını da ifade etti.

Konuşmasında, yerel medyanın önemine ve işlevlerine de değinen Akarca, “öncelikle belirtmeliyim ki, yerel medyamız, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet’in kurulması, demokrasiye geçiş gibi önemli tarihsel süreçlerde, genel anlamda çok iyi sınav vermiştir. Son olarak, geçtiğimiz yıl yaşadığımız FETÖ hain darbe girişimi esnasında ve sonrasında da demokrasiden yana tavır alarak bu mükemmel geleneğini taçlandırmıştır.” dedi. Yerel medyanın, çağdaş demokrasilerin önemli kurumlarından biri ve yerel sorunların, taleplerin, beklentilerin dile getirilmesinde en etkili mecra olduğunu hatırlatan Akarca,  vatandaşların, yerel düzeydeki sorunlarının yanında genel siyasi, ekonomik, sosyal konulardaki fikirlerini, şikâyetlerini, özlemlerini de yerel medya aracılığıyla merkezi yönetimlere duyurabildiklerini sözlerine ekledi.

Yerel düzeyde olan ama insan ve toplum yaşamında büyük yer tutan, bireylerin günlük hayatını doğrudan ilgilendiren konuların, sıklıkla yerel medyanın ilgi alanını oluşturduğunu ifade eden Genel Müdür Akarca,  “Kısacası yerel medya, bir bakıma demokrasimizin kılcal damarlarıdır. Bu nedenle güçlü bir yerel medya, ülkemiz, milletimiz ve devletimiz için vazgeçilmez değerdedir. Böylesine büyük önem taşıyan yerel medya, Genel Müdürlüğümüzün ana çalışma konularından da biridir. Hedefimiz, yerel medyanın güçlendirilmesi, gerçek işlevini en iyi şekilde yerine getirmesi ve demokrasimize beklenen katkıyı sunmasıdır.” dedi.

Konuşmasında yerel medyaya yönelik sayısal verilerden de bilgiler veren Akarca, TÜİK verilerine göre ülkemizde çıkan gazetelerin yüzde 94’ünün yerel ve bölgesel, yüzde 6’sının ise yaygın olduğunu, fakat tiraj bakımından bu tablonun tam tersi bir durum yaşandığını aktardı. Toplam tirajlar içinde yerel ve bölgesel gazetelerin payının yaklaşık yüzde 16, yaygın gazetelerin payının ise yüzde 84 olduğunu ifade eden Akarca, “RTÜK verilerine göre TV kanal sayıları, yerel 166, bölgesel 13, ulusal 19’dur. Yani yerel ve bölgesel kanallar yaklaşık yüzde 90, ulusal kanal ise yüzde 10 oranındadır. İzlenme oranları bakımından elimizde sağlıklı veri olmasa da gözlemlerimiz, ulusal yayın yapan televizyonların belirgin üstünlüğe sahip olduğu yönündedir.” dedi.

Genel Müdür Akarca, BYEGM’nin yerel medyanın gelişmesine yönelik çalışmalarının bundan sonra da devam edeceğini söyleyerek, Başbakan Binali Yıldırım’a, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a ve diğer konuklara, töreni teşrifleri için teşekkür etti.

ÖDÜL TÖRENİ

Konuşmaların ardından, 30. Yerel Medya Özendirme Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz özel ödülü ile bütün kategorilerde birinci olan isimlere ödüllerini verdi.

Yerel haber dalında birinci olan Mehmet Demir, televizyon haberi dalında birinci olan Turan Yıldız ile Yusuf Baş, röportaj dalında birinci olan Müzeyyen Yüce, radyo haber programı dalında Şükrü Tozluklu, mizanpaj dalında birinci olan Engin Çağlar, köşe yazısı dalında Abdülkadir Üründü, internet haberi dalında birinci olan Özlem Koçhan, haber fotoğrafı dalında birinci olan Hayati Kanat, araştırma dalında birinci olan Umut Karakoyun ödüllerini Başbakan Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un elinden aldılar.

15 Temmuz Mustafa Cambaz Özel Ödülü’ne layık görülen Kadir Dede'ye de ödülü Başbakan Yıldırım tarafından verildi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, araştırma dalında ödül almaya hak kazanan üçüncü Burhan Karaduman ikinci Esra Köksal’a ödüllerini verdi.

BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca, BYEGM özel ödülünü Murat Eğridağ’a verdi. Ayrıca haber fotoğrafı kategorisi üçüncüsü Berkay Arıkan’a ve ikincisi Bünyamin Gültekin’e de ödüllerini Akarca verdi.

Yerel haber dalında üçüncülük elde eden Burhan Karaaduman ve Ferdi Durdu ile ikinci olan Zerrin Somuncu’ya AK Parti Genel Başkanı Öznur Çalık tarafından ödülleri verildi.

Televizyon haberi dalında üçüncülük kazanan Rasim Kılıç ve Engin Kale ile ikinci Fatih Çelik’e ödüllerini BYEGM Genel Müdür Yardımcısı Şimal Bulguroğlu verdi.

Röportaj dalında da üçüncülüğü kazanan Burcu Dere ve Mustafa Özdemir’e BYEGM Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Okutan ödüllerini takdim etti.

Radyo haber programı dalında düzenlenen yarışmada da üçüncü olan Meltem Dudu Çınar ve ikinciliği kazanan Uğur Çınar’a AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ödül verdi.

Mizanpaj dalında üçüncü Eren Aşkar ve ikinci Samet Özünal da ödüllerini Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu'nun elinden aldı.

Köşe yazısı kategorisinde üçüncü Derya Uğural ve ikinci Abdulmurat Kuşçubaşı’na da Tanıtma Fonu Genel Sekreteri Saim İlçioğlu ödül verdi.

İnternet haber dalındaki üçüncü Sedat Kurt, ikinci Hacı Murat Okutmuş’a ödüllerini Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay sundu.

İnternet haber sitesi dalında üçüncü Murat Esentekin ve ikinci Mesut Turan da ödüllerini Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un elinden aldı.

Tören, hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sonra erdi.