ÜLKE MEDYA DERNEĞİ, BYEGM GENEL MÜDÜRÜ AKARCA’YA ŞEREF BERATI TAKDİM ETTİ

ÜLKE MEDYA DERNEĞİ, BYEGM GENEL MÜDÜRÜ AKARCA’YA ŞEREF BERATI TAKDİM ETTİ

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, Ülke Medya Derneği Genel Başkanı ve heyetini makamında kabul etti. Heyet üyeleri, yurt dışında Türkiye aleyhine yapılan algı operasyonlarına karşı BYEGM’nin yürüttüğü etkili çalışmalar dolayısıyla Genel Müdür Akarca'ya şeref beratı takdim etti. 

Ülke Medya Derneği Genel Başkanı Aydın Tufan, Genel Başkan Yardımcıları Halil Barut, Korhan Kemal Güllüoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Demircan’dan oluşan heyet, BYEGM’nin tüm dünyada ses getiren faaliyetlere imza atması sebebiyle şeref beratı takdim etmek üzere, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca'ya ziyarette bulundu.

Genel Müdür Akarca, BYEGM'nin son dönemde kazandığı ivme ile yeni yapılanmada da kritik roller üstleneceğini belirterek, kurum çalışmalarının yurt dışındaki algı operasyonlarına karşı mücadelenin yanı sıra ulusal, bölgesel ve yerel medyanın güçlendirilmesi için de hız kesmeden sürdürüldüğünün altını çizdi.

"Seçim sürecinde bakanlarımızla yerel medya mensuplarını 16 merkezde bir araya getirdik. Türkiye'nin farklı bir yönetim yapısına kavuşmasının arifesinde, gazetecilerin akıllarındaki tüm soruları cevapladık." diyen Akarca, BYEGM'nin seçim gecesi dünyada bir ilke imza attığını da anlattı.

Akarca, 650 yabancı basın mensubunun seçim sonuçlarını BYGEM'nin Ankara, İstanbul ve Diyarbakır'da kurduğu seçim merkezlerinden takip etmek için akredite olduğunu söyledi ve "Yabancı gazeteciler, kurduğumuz seçim merkezlerinde Anadolu Ajansı'nın verilerini dev ekranlardan an be an izleme fırsatı buldu. Aynı zamanda canlı yayın aracımız vasıtasıyla, ülkelerine istedikleri zaman haberlerini aktarma imkanına sahip oldular. Her dilden mütercimlerimizin yanı sıra, merak ettikleri tüm konuları yanıtlamak üzere yetkili isimler de buradaydı.Dünyada basın mensuplarına bir seçim gününde tüm bunların bir arada sunulduğu başka bir ülke yok." ifadelerini kullandı.

Batılı ülkelerin algı operasyonunun sonucu olarak bazı yabancı basın mensuplarının Türkiye'de görev yaparken müdahale ile karşılaşma endişesi taşıdığına da dikkat çeken Akarca, "Türkiye özgürlükler alanında çok büyük mesafe kat etti. Bu endişeyi duyan gazeteciler, o gecenin sonunda kimsenin kimseye karışmadığını görmüş oldu. Şimdi ülkelerinde Türkiye'nin gerçeklerini anlatabilecekler." dedi.

Dernek üyelerinin, Akarca'nın BYEGM Genel Müdürlüğü görevini üstlenmesinin ardından Türkiye'de ses getiren pek çok olay yaşanmasına rağmen, yurt dışındaki alışılagelmiş dezenformasyonun minimum seviyede olmasında bu çalışmaların güçlü etkisinin hissedildiğini "İşi sizin gibi ehli olan kişilere verdiğinizde hiçbir sorun çıkmıyor. Son dönemde dış basında algı operasyonlarının bitmesinin sebebi sizsiniz. Basına yıllarını vermiş biri olarak, doğru haber yapılması için, kara propagandaya karşı etkili mücadele verdiniz. Böylece Türkiye hem içeride, hem dışarıda doğru anlatıldı." sözleri ile ifade etmesi üzerine Genel Müdür Akarca, geçen sene de 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde yabancı basın mensuplarına yönelik faaliyetlerde bulunulduğunu hatırlattı. Akarca, Türkiye'ye davet edilen 350'den fazla gazetecinin yurt dışına servis ettiği haberlerden 7 ciltlik bir yayın oluşturulduğunu, haberlerin yüzde 90'ının olumlu olduğunu ve bu durumun algı operasyonlarının BYEGM'nin gayretleri ile yıkıldığına işaret ettiğini anlattı. 

Akarca BYEGM'nin aynı zamanda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletin menfaati için ortaya koyduğu projelerde üzerine düşeni vaktinde ve eksiksiz bir şekilde yapmayı da temel prensip kabul ettiğini ifade etti. Erdoğan'ın zaferiyle sonuçlanan seçimlerden hemen önce, BYEGM bünyesinde Ankara'nın ilk millet kıraathanesinin kurulduğunu dernek üyeleri ile paylaşan Akarca, "Kıraathanemizde nadir eser kapsamında 400'e yakın, toplamda da 7 bini aşkın eser var. Harp mecmuaları, salnameler bunlardan bazıları. Kıraathanemiz basın mensupları ve akademisyenler başta olmak üzere bilgi sahibi olmak, araştırmalarını derinleştirmek isteyen tüm vatandaşlarımıza açık." dedi.