KRALİÇE 2. ELİZABETH’İN DOĞUM GÜNÜ RESEPSİYONUNDA BYEGM ARŞİVİNDEN FOTOĞRAFLAR SERGİLENDİ

KRALİÇE 2. ELİZABETH’İN DOĞUM GÜNÜ RESEPSİYONUNDA BYEGM ARŞİVİNDEN FOTOĞRAFLAR SERGİLENDİ

İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nde, Büyük Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth'in doğum günü nedeniyle resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonda, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü arşivinde yer alan ve geçmişten bugüne Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilere ışık tutan fotoğraflar sergilendi. 

İngiltere'nin milli günü, Büyük Britanya Kraliçesi II. Elizabeth'in doğum günü şerefine verilen resepsiyona Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca ile çok sayıda diplomat ve misyon şefleri katıldı.

Britanyalı kadınların ilk oy kullanma hakkını kazanışının 100. yılı dolayısıyla hem Britanyalı hem de Türk kadınların başarılarının anıldığı etkinlikte, İngiltere-Türkiye ilişkilerine ışık tutann fotoğraflar, BYEGM'nin eşsiz arşivinden derlenerek ziyaretçilere sunuldu.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve BYEGM Genel Müdürü Akarca, "2. Elizabeth'in 92. yaş günü sebebiyle İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen resepsiyonda BYEGM arşivinde yer alan ve tarihe tanıklık eden fotoğrafların sergilenmesinden gurur duydum." dedi.

Ayrıca, kadınların oy hakkı için vermiş oldukları mücadeleyi anlayabilmek için hem kendi dönemlerinin hem de gelecek kuşakların kadınları için birer örnek olmuş 50 İngiliz ve 50 Türk kadın öncünün hikayeleri elçilikteki panolarda yerini aldı.

Resepsiyona katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile İngiltere ilişkilerinin çok güçlü olduğunu vurgulayarak, "İngiltere'nin başarısız sonuçlanan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gösterdiği dayanışmayı asla unutmayacağız. Bu, gerçek dostluğun ve Türkiye'nin o süreçte ne yaşadığı konusundaki anlayışın bir göstergesiydi." şeklinde konuştu.

Şimşek, İngiltere'de 400 bin Türk vatandaşı ve Türkiye'de de 13 binin üzerinde İngiliz vatandaşının bulunduğunu hatırlatarak, bu kişilerin iki ülke arasında güçlü köprüler kurduklarını kaydetti.

Türkiye'nin başarılı bir seçim geçirdiğine değinen Şimşek, "Umut ediyorum ki bu seçim, kötü geçen son birkaç senelik dönemin kapanışı anlamına geliyor." dedi.