GENÇLİK BAKANI KILIÇ: AVRUPA IRKÇILIĞIN PENÇESİNDE

GENÇLİK BAKANI KILIÇ: AVRUPA IRKÇILIĞIN PENÇESİNDE

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından düzenlenen "Bakanlar Yerel Medya ile Buluşuyor” etkinliğinde, Samsun, Sinop, Çorum ve Amasya’da görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi.
Konuşmasında yerel medya buluşmalarının bir araya gelip dertleşme imkanı sağladığını belirten Kılıç, gündemin en sıcak başlığı Türkiye-Hollanda diplomatik krizini yorumladı. “Hollanda’nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımıza karşı ortaya koymuş olduğu tutum hiçbir diplomatik usulle açıklanamaz. Bizim de buna cevabımız olacak. Senin de diplomatik uçakların Türkiye’ye gelemeyecek.” dedi. Avrupa’nın ırkçılığın pençesine düştüğünü söyleyen Bakan Kılıç şöyle devam etti: “Hassas oldukları konularda bağırıyorlar. Hollanda Güney Afrika’da yaşanan olayları incelesin milletinin temsilcilerinin orada neler yaptığını görecektir. Geert Wilders denen adam ırkçı. Avrupa’nın içine düştüğü acziyet ürkütücü durumda. Hergün Almanya’da Türkiye hakkında olumsuz haberler çıkıyor. Siz bizim iç siyasetimize kendiniz karışıyorsunuz. Burada bir gariplik var.”
Türkiye’nin tepkisini hukuk çerçevesinde göstereceğini belirten Kılıç, Avrupa Birliği’ne  üyelik sürecinin uzatılmasının ilişkileri yorduğunu kaydetti.  “Avrupa’da yükselen bir Türkiye karşıtlığı var. Güney Kıbrıs konusunu hala çözemediler. Recep Tayyip Erdoğan belediye başkanlığından alınıp yasaklandığında Avrupa’dan birkaç cılız ses çıktı. ABD'de hakim atama ve görevden almaları kim yapıyor bir araştırın. Belçika’da Brüksel’in ortasına PKK çadır kuruyor. Yüzlerine söylüyoruz bunu. Almanya bu konuda yavaş yavaş adım atıyor. Öcalan resimlerini yasakladılar ama yetmez. İstediğimiz 4 bin 500 PKK’ lıyı Türkiye’ye iade etmeliler.”diye konuştu.