DÜNYA TURİZM FORUMU’NUN AÇILIŞINI BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM YAPTI

DÜNYA TURİZM FORUMU’NUN AÇILIŞINI BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM YAPTI

"Gururla söylüyorum: Amerika ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar güvenli"

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün de paydaşı olduğu Dünya Turizm Forumu’nun açılışında önemli mesajlar verdi. Yıldırım, “Turizm sektöründe bir adım öne çıkmak için başkaları hakkında dedikodu üretip iş yapmaya çalışanlar var” diyerek tüm dünyaya seslendi. “Terörün olmadığı yer yok. Terörle korkutmak ancak ve ancak terörün, teröristlerin işine yarar. Ben gururla ve güvenle söylüyorum Amerika ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar güvenli. Avrupa, Paris ne kadar güvenli ise İstanbul'da o kadar güvenli. Saraybosna, Bakü ne kadar güvenliyse Ankara ve İzmir de o kadar güvenlidir.” sözlerinin altını çizdi. “Terörü turizmi baltalamak veya turizmde avantaj sağlamak için kullanmayalım” uyarısı yapan Başbakan sözlerini “İnsanların kardeş olmasına bölgesel ve küresel barışın tesis edilmesine destek olalım” diyerek sürdürdü.

“Turizm küresel barışa büyük katkılar sağlar”

‘Turizmi yalnızca ekonomiye katkısıyla değerlendirmiyoruz’ vurgusu yapan Yıldırım, farklı coğrafyalar, kültürler arasındaki iletişimi arttırması ve bu anlamda küresel barışa ve kardeşliğe de çok büyük katkılar sağlaması bakımından sektörün büyük öneme sahip olduğu mesajını verdi.

Türkiye’de turizmin nereden nereye geldiğini rakamlarla anlatan Başbakan, 2002’de Türkiye’ye 13 milyon turist gelirken önceki yıl bu sayının 40 milyona yaklaştığını, turist sayısında 3 kattan daha fazla artış kaydedildiğini aktardı, turizm gelirlerinin 12 milyar dolardan 30 milyar doların üzerine çıktığını kaydetti.  Hükümet olarak sahip olunan eserleri yenilemeye, korumaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya büyük önem verdiklerini belirten Başbakan, 15 yıl içerisinde ecdat yadigarı 5 bin eserin ihya edildiğini, Türkiye’deki müze sayısının 198’den 220’ye çıkarıldığını ifade etti.

“Dünyanın en büyük havalimanının İlk etabı seneye açılacak”

Havacılığın merkezinin Türkiye’ye kaydığını vurgulayan Başbakan, “Yolcu kapasitesi 150 milyon olan dünyanın en büyük havalimanınının ilk etabını 2018 Şubat'ında, seneye bu vakitte açmış olacağız. Bugün dünyadaki en büyük havalimanının kapasitesi 89 milyon. Ondan 60 milyon daha fazla kapasitemiz var demektir.” diye konuştu.

Avcı: "Turizm artık sadece bir gezme, eğlenme sektörü değil”

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, turizmin sadece gezme, eğlenme sektörü değil, aynı zamanda kültürel ilişkilerin de boy verdiği çok bereketli bir zemin olduğunu belirterek, "O bakımdan Sayın Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz günlerde ilan ettiği, özellikle Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza yönelik başlattığı 'Komşunu Al Gel' ve Sayın Başbakanımızın başlattığı 'Memleketin Hastasıyım' kampanyalarının hayırlara vesile olmasını diliyorum." dedi. Avcı  “Birbirini bütünleyen bu kampanyaların gerçekten turizmin ötesinde anlamlar taşıdığını, özellikle bugünlerde vatan sevgisinin ne olduğunu göstermesi bakımından da çok anlamlı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Dünya Turizm Forumu’nun ülkelerin gelişmeleri birbiriyle paylaşmasına, yeni projeler geliştirilmesine vesile olacağını söyledi.

Akarca:  "Son 15 yılda Türkiye'nin aldığı mesafeyi görenler gözlerine inanamayacak"

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca da bundan 15 yıl önce Türkiye'yi görenlerin, alınan mesafe karşısında gözlerine inanamayacaklarını dile getirerek, şöyle devam etti: "Bu kadar kısa zamanda boğazın altında iki tüp geçit yapıldı, dünyanın üzerinde raylı sistem geçen en büyük köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşa edildi. Dünyanın en büyüklerinden Osmangazi Köprüsü hizmete girdi. Bundan birkaç sene sonra gelecek olanlar yine büyük bir şaşkınlığa uğrayacaklar çünkü uçakları dünyanın en büyük havaalanına inmiş olacak. Bu mucizenin mimarı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binalı Yıldırım'dır. Bir vatandaş olarak kendilerine şükranlarımı iletiyorum”

Bağcı: “Dünyada bu kadar üst düzey katılım sağlanan başka bir turizm toplantısı yok”

Dünya Turizm Forumu Başkanı Bulut Bağcı Forum’un 3'üncüsünün gerçekleştirildiğini hatırlatarak, dünyada bu kadar üst düzey yöneticinin, turizm temsilcisinin katıldığı başka bir toplantı olmadığını söyledi. "Yaptığımız çalışmalar turizm dünyası, Türkiye ve ülkemize turist gönderen ülkeler için önem arz ediyor." dedi.

‘Dünya Turizminin Davos’u olarak adlandırılan Forum’da üç gün boyunca "Turizm Endüstrisinde Girişimcilik", "Tatilde Alışveriş", "Sağlık Turizminin Geleceği", "Dünyaca Ünlü İsimlerin Gezi Hikayeleri", "Düğün Turizmi", "Keşfedilmemiş Rotalar", "Uluslararası Spor Organizasyonları", "Turizmde Sosyal Medyanın Yükselişi", "Gastronomi Turizmi" ve "Gezi Fotoğrafçılığı" gibi en son eğilimleri yakalayan onlarca konu başlığında, alanın en etkin isimlerinin yapacağı konuşmalar, katılımcıların yol haritalarına yenilikler katacak.

Ayrıca turizmin en iyileri, 35 dalda verilecek "Dünya Turizm Ödülleri"nin sahibi olacak.