BYEGM YEREL MEDYA BULUŞMALARI

BYEGM YEREL MEDYA BULUŞMALARI

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, 24 Haziran 2018'de yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekili seçimleri öncesinde kritik bir görev üstlendi. 81 ilden, bini aşkın yerel medya mensubunun, seçim süreci boyunca doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamak amacıyla, bakanlar, milletvekilleri ve üst düzey bürokratlar ile bir araya getirildiği "Yerel Medya Buluşmaları" düzenlendi.  

"Yerel Medya Buluşmaları"nın ilk durağı Kayseri oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'nin yanı sıra, Kırşehir, Yozgat, Niğde, Nevşehir ve Sivas'ta görev yapan gazetecilerle bir araya geldi. Özhaseki, seçim gündemini değerlendirmekle birlikte, şehircilik alanında yapılan yatırımlar hakkında da basın mensuplarına kapsamlı bilgi verdi.

Samsun'da düzenlenen programın konuğu ise Sağlık Bakanı Ahmet Demircan oldu. Toplantıya, Tokat, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop'tan gelen gazeteciler de katıldı. Seçim sürecini "Türkiye için tarihin yazıldığı dönemin içinde yaşıyoruz." sözleriyle değerlendiren Demircan, 100'den fazla basın mensubunun sorularını tek tek yanıtladı.

Başkent Ankara da, Zonguldak, Bartın, Bolu, Kırıkkale, Çankırı, Karabük ve Kastamonu'da çalışan yerel medya mensuplarını ağırladı. AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, seçim süreci ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ek olarak, yerel medyanın sorunlarının çözülmesi için atılacak adımlar dahil, merak edilen tüm konulara açıklık getirdi. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca ise, "Türkiye'nin yönetim sisteminin değişeceği bu seçimden önce, yerel medya mensuplarının doğru bilgiye olan ihtiyacını karşılamayı amaçlıyoruz." sözleriyle, "Yerel Medya Buluşmaları"nın önemini bu toplantıda bir kez daha vurguladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, gazetecilerle Diyarbakır'da bir araya geldi. Batman, Siirt, Bitlis, Şırnak, Van ve Mardin'den gelen yerel basın mensupları, Diyarbakır'daki meslektaşları ile birlikte, Eker'e 24 Haziran seçimlerine ilişkin sorularını yöneltti. Eker, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye'nin reform alanında ne kadar mesafe kaydedeceğini detaylarıyla anlattı.

Konya'nın ev sahibi olduğu programa, Aksaray ve Karaman'dan gelen 100'den fazla gazeteci katıldı. Soruları yanıtlayan isim ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mustafa Akış oldu. Akış, 24 Haziran seçimleri ile milletin sandıkta ilk defa kendi hükümetini kuracağını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin gazetecilerle buluştuğu adres, Malatya idi. Tüfenkci, ülkenin önemli bir süreçte olduğuna dikkat çekerek, kurumların yeniden yapılandırılmasına ilişkin sorulara istinaden, tüm değişikliklerle birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin amacının Türkiye'yi daha iyi ve yetkin bir şekilde yönetebilmek olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da düzenlenen "Yerel Medya Buluşmaları" programında, seçim süreci dışında gündeme damga vuran açıklamalardan birini yaptı. Yunanistan ile ikili geri kabul anlaşmasının durdurulduğunu bu toplantıda duyuran Çavuşoğlu, 24 Haziran seçimlerine ilişkin de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, yerel medya mensupları ile Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde buluştu. Işık, gazetecilerin Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalma ihtimaline ilişkin sorusuna "Yerel siyasetten geldiğimiz için vatandaşın nabzını alıyoruz. Yani hem Meclis'te bir sorun görmüyorum hem de cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda biteceğini düşünüyorum." sözleriyle yanıt verdi.

Hatay, Adana ve Osmaniye'de çalışmalarını sürdüren basın mensupları ise Mersin'de bir araya geldi. Toplantıda, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca ile AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, gazetecilerin sorularına birlikte yanıt verdi. Akarca ve Özkan, seçim gündemini değerlendirdikten sonra gelen sorular üzerine, yerel basın mensuplarına yönelik eğitim programlarının artarak sürdürüleceğinin müjdesini verdi.

Bingöl'de gerçekleştirilen toplantıda da Diyarbakır, Muş ve Elazığ'dan gelen gazeteciler, Bingöl Milletvekili ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a sorularını aktarma imkanı buldu. Yılmaz, Türkiye aleyhinde yurt dışında yürütülen algı operasyonlarına dikkat çektiği konuşmasında, BYEGM'nin günlük çıkardığı dünya bülteninin bu konuda basın mensupları için önemli bir kaynak olduğunu belirtti. Seçim sürecine ilişkin ise Yılmaz, ekonomi üzerinde baskı oluşturma çabalarına işaret etti; 24 Haziran itibarı ile 2023 hedeflerine daha güçlü yürüneceğinin mesajını verdi.

Seçimlere 5 gün kala Kahramanmaraş'ta düzenlenen program, Gaziantep, Osmaniye, Kilis, Malatya, Sivas, Kayseri, Şanlıurfa, Adana ve Elazığ'dan gelen gazeteciler ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal'ı bir araya getirdi. Ünal, 100'ü aşkın basın mensubuna seçimlerle beraber diğer gündem maddelerini de değerlendirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Rize'de, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Bayburt, Gümüşhane ve Artvin'den de gazetecilerin davet edildiği programda, iki ayrı seçimin birlikte yapılmasının bir ilk olduğuna dikkati çekti. Yazıcı, "Kuvvetler ayrılığını hayata geçirmek için bu düzenlemeyi gerçekleştirdik. Hükümet kurma veya kuramama diye bir sorun artık Türkiye'de yaşanmayacak." diyerek, 24 Haziran seçimlerinin Türkiye'nin gelişmesine nasıl katkı sağlayacağını anlattı.

"Yerel Medya Buluşmaları"nın son durağı Sivas, son konuğu da Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz oldu. Yılmaz, yerel basın mensuplarının Cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekili seçimlerine ilişkin sorularını yanıtlamanın yanı sıra eğitim alanı ile ilgili merak ettiklerine dair bilgi vermek için düzenlenen toplantıya katıldı. Programda, Sivas'ın yanı sıra Samsun, Tokat, Yozgat, Kayseri, Erzincan ve Malatya'dan da gazeteciler yer aldı.

Seçim sürecinin Ramazan ayına denk gelmesi sebebiyle, tüm programların sonunda katılımcılara iftar yemeği de verildi.