BYEGM GENEL MÜDÜRÜ AKARCA, ‘LONDRA’DA DÜNYA SİYASETİNDE ÇALKANTILI DÖNEM PANELİ‘NDE KONUŞTU

BYEGM GENEL MÜDÜRÜ AKARCA, ‘LONDRA’DA DÜNYA SİYASETİNDE ÇALKANTILI DÖNEM PANELİ‘NDE KONUŞTU

"Dünya siyasetinde çalkantılı dönem: Türkiye ve İngiltere" paneli Londra Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

15 Temmuz'un ardından Türkiye gündeminin uluslararası topluma doğru ve aracısız anlatılması amacıyla, Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Sabah Gazetesi iş birliği ile kurulan Sabah Gazetesi Yazarlar Kulübü'nün düzenlediği paneller dizisinin yeni durağı Londra oldu. İngiltere'nin başkentinde gerçekleştirilen panelde iki ülke ilişkileri masaya yatırıldı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca'nın açılış konuşmasını yaptığı panele Sabah yazarı Hilal Kaplan, İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın ile SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar konuşmacı olarak katıldı.

‘‘Darbe girişimi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından püskürtüldü’’

BYEGM Genel Müdürü Akarca, Türkiye’nin çok güzel ama çok hareketli bir coğrafyada yer aldığını belirterek ‘‘Çevremiz savaş ve kanla dolu. Ülkemiz ayağa kalkmasın diye çok farklı olaylar ile karşı karşıyayız’’ dedi. 

1960 yılından bu yana her 10 yılda bir darbe olduğunu vurgulayan Akarca, ‘‘1960’daki darbede Başbakan, Meclis Başkanı ve Dışişleri Bakanı idam edildi. 1971-1973 ve 1980’de darbeler ve 28 Şubat süreci yaşandı. 15 Temmuz 2016’da FETÖ’cüler darbe girişiminde bulundu. Bu darbe girişimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından püskürtüldü’’ diye konuştu.

‘‘Türkiye'ye ilk desteği veren İngiltere oldu’’

Konuşmasında Türkiye ile İngiltere'nin benzerlikleri üzerinde duran Sabah yazarı Hilal Kaplan da, FETÖ darbe girişimi sonrasında Türkiye'ye ilk desteği veren Batı ülkesinin İngiltere olduğuna işaret etti.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde öğretim üyesi İsmail Çağlar ise 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sırasında ve sonrasında İngiliz gazetelerinin darbe girişiminin "İslamcılara karşı" olduğunu yazarak, girişime meşruiyet sağlamaya çalıştığını anlattı.

‘‘Türkiye, Batılı müttefikler tarafından yalnız bırakıldı’’

SETA Strateji Araştırmaları Direktörü ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın, Türkiye'nin Arap Baharı döneminde halk hareketlerine verdiği destekte Batılı müttefikleri tarafından yalnız bırakıldığını söyledi.

Panel sonrasında MÜSİAD İngiltere şubesinin düzenlediği toplantıya katılan BYEGM Genel Müdürü Akarca, İngiltere'de yaşayan iş insanları ve gazetecilerle bir araya geldi.