BYEGM GENEL MÜDÜRÜ AKARCA BERLİN’DE “TÜRKİYE-ALMANYA İLİŞKİLERİ” PANELİNDE KONUŞTU

BYEGM GENEL MÜDÜRÜ AKARCA BERLİN’DE “TÜRKİYE-ALMANYA İLİŞKİLERİ” PANELİNDE KONUŞTU

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Sabah Gazetesi Yazarlar Kulübü işbirliğiyle Londra, Vashington ve Brüksel’de düzenlenen panellerin dördüncü durağı Berlin’di. “Türkiye-AB ilişkisinde Almanya'nın rolü" başlıklı panelin açılış konuşmasını Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca yaptı. Sabah gazetesi tarafından bir araştırma yapıldığını belirten Akarca, "Araştırma sonucuna göre, Türkiye'de vatandaşlar darbelerin dış güçler tarafından teşvik edildiğine inanıyor. Ben de bu görüşe katılıyorum." dedi.

Türkiye'nin uzun yıllardır birçok terör örgütüyle mücadele ettiğini vurgulayan Akarca, Almanya'nın Türkiye'nin bu mücadelesini anlaması gerektiğini ifade etti.

Akarca, terör örgütü DEAŞ'ın varlığının bölgedeki enerji kaynakları için yaratılan kaosla ilgisi olduğuna işaret ederek, "Bölgede enerji kaynaklarında kimin gözü varsa bu örgütler onlar tarafından kurulmuştur." değerlendirmesini yaptı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine de değinen Akarca, Almanya'da bu konuda hala spekülasyonlar yapılmasını anlayamadığını belirtti.

Mehmet Akarca, darbe girişiminden sonra yapılan itiraflarda FETÖ'nün 40 yıldır nasıl örgütlendiğinin tek tek ortaya çıktığını söyleyerek, "Türkiye'de teröre karışmış insanlar Fehriye Erdal örneğinde olduğu gibi Avrupa'da dolaşabiliyor. Bu nasıl bir demokrasi anlayışıdır?" diye sordu.

Akarca'nın açılış konuşmasının ardından Serdar Karagöz'ün moderatörlüğünde sırasıyla, Doç. Dr. Fahrettin Altun, 'Türk dış politikasının yeni parametreleri', Mahmut Övür, 'Türkiye'nin terörle mücadele siyaseti', Şelale Kadak, 'Türkiye-Almanya arası ekonomik ilişkiler', Daily Sabah yazarı Ozan Ceyhun da 'Türkiye -Almanya ilişkilerinde son durum'  konularında değerlendirmelerini katılımcılarla paylaştı.