BOSNA-HERSEK VE SIRBİSTANLI GAZETECİLER BYEGM’NİN KONUĞU OLARAK TÜRKİYE’DE

BOSNA-HERSEK VE SIRBİSTANLI GAZETECİLER BYEGM’NİN KONUĞU OLARAK TÜRKİYE’DE

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türk Hava Yolları (THY) işbirliğiyle hazırlanan ‘Gazeteci Heyeti Programı’ çerçevesinde Türkiye’ye gelen Bosna-Hersek ve Sırbistan basın heyetleri, 8 günlük ziyaret kapsamında Çanakkale, Ankara, Nevşehir ve İstanbul’da çeşitli görüşmeler yaparak, etkinliklere katılacak.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Balkan coğrafyasında yürütülen dezenformasyonu engellemek, ülkemizin siyasi, ekonomik, kültürel, sosyal gelişiminden Bosna Hersek ve Sırbistan toplumuna ilk elden bilgi aktarılmasını sağlamak ve ülkeler arasındaki dostluğa katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan programın ilk durağı 17-19 Mart tarihleri arasında Çanakkale olacak. Konuk gazeteci heyetleri Çanakkale Şehitlerini Anma Programı ve Çanakkale 1915 Köprüsü’nün temel atma törenine katılacak. Çanakkale Valisi ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile Çataltepe Köyü’nde kahvaltıda buluşacak.

Gazeteciler, 20-21 Mart’ta, ziyaretin ikinci durağı Ankara’da BYEGM, Dışişleri Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı,  TİKA, Anadolu Ajansı ve TRT’de temaslarda bulunacak.

Nevşehir’de bulunacakları 22-23 Mart 2017 tarihlerinde ise  Belediye ziyareti ile birlikte kültürel turlar planlandı. Dördüncü ve son durak İstanbul programında ise Maarif Vakfı ve Turkuaz Medya Grubu ziyareti, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü incelemesi, tarihi ve kültürel mekanları ziyaret öngörülüyor.