AKARCA: GÜÇLÜ DEVLET İÇİN SIKILI BİR YUMRUK GİBİ OLUNMALI

AKARCA: GÜÇLÜ DEVLET İÇİN SIKILI BİR YUMRUK GİBİ OLUNMALI

Kamu kurumlarının bilgilendirme ve tanıtma faaliyetlerinde ortak dil, ortak strateji ve yakın işbirliği kurmalarını sağlamak amacıyla yapılan "Kamuoyunu Bilgilendirme ve Uluslararası Tanıtım Faaliyetleri Eşgüdüm Toplantısı" Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Kamu kurumlarının Dış İlişkiler, Basın ve Halkla İlişkiler alanlarındaki yöneticilerinin katıldığı toplantının açış konuşmasını yapan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, Türkiye hakkındaki gelişmelerden iç ve dış kamuoyunun bilgilendirilmesi ve aleyhimizde yürütülen dezenformasyon çalışmalarına engel olunması için kurumlar arasında sağlanacak eşgüdümün çok önemli olduğunu belirterek “Güçlü devlet için sıkılı bir yumruk gibi olunmalı" vurgusu yaptı.

Akarca, son dönemde Türkiye üzerinde batı ülkeleri tarafından çok büyük algı operasyonu yapıldığına dikkati çekerek, darbe teşebbüsü, terör saldırıları ve sınırların yanı başında meydana gelen karışıklıkların altında batılı ülkelerin bir takım emellerinin yattığını belirtti. Dezenformasyona karşı mücadele etmek için dış basında Türkiye ile ilgili yayınlanan haberleri ve manşetleri günde üç bülten hazırlayarak devletin üst kademesinde yer alan kurum ve kuruluşlara aktardıklarını ifade etti.

15 Temmuz ile ilgili gerçeklerin dünyaya duyurulması için son dört ayda 200’e yakın yabancı gazeteciyi Türkiye’de ağırladıklarını kaydeden Akarca, gazetecilerin kendilerine ‘gerçekleşen herhangi bir olayda yetkili ağızdan hızlı bilgi edinebilmeleri durumunda yanlışların önüne geçilebildiğini’ ifade ettiklerini söyledi.

Açış konuşması sonrasında toplantıya katılan çeşitli kamu kuruluşlarının yetkilileri temsil ettikleri kurumların tanıtım çalışmaları hakkında bilgi verdiler ve bu konuda devletin tüm kurumlarının işbirliğinin önemli bir kazanım olacağını belirterek BYEGM’nin düzenlediği toplantının çok yararlı olacağına dikkat çektiler.

Toplantının bir diğer gündemi de gerçekleştiği tarih nedeniyle Dünya Kadınlar Günü’ydü. Ev sahibi Akarca tüm katılımcı kadınları gül hediye ederek kutladı.