9. BÜYÜKELÇİLER KONFERANSI İÇİN BÜYÜKELÇİLER ANKARA’DA BİR ARAYA GELDİ

9. BÜYÜKELÇİLER KONFERANSI  İÇİN  BÜYÜKELÇİLER ANKARA’DA BİR ARAYA GELDİ

Dışişleri Bakanlığı tarafından 2008 yılından beri gerçekleştirilen Büyükelçiler Konferansı bu kez “2023’e Doğru: Milli Değerler ve Küresel Hedefler” teması ile Ankara’da toplandı. 6 gün sürecek olan 9. Büyükelçiler Konferansına yurtdışından 139,  Türkiye içinden de 105 büyükelçi katıldı.

Büyükelçilerin ilk durağı 15 Temmuz darbe girişiminde bombalanan Türkiye Büyük Millet Meclisi oldu. Hasar gören yerleri gezen büyükelçiler adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  hasar gören alana çiçek bıraktı.

Konferansın resmi açılışı da Bakan Çavuşoğlu tarafından yapıldı. Büyükelçilere seslenen Çavuşoğlu,  darbe girişiminin faili olan FETÖ terör örgütüyle mücadelenin dış politikanın en öncelikli başlığı olduğunu belirterek, “Hem içeride hem dışarıda ciddi sınamalarla karşı karşıya kaldık. 15 Temmuz darbe girişimi milli değerlerimizi, demokratik ve ekonomik kazanımlarımızı olduğu gibi dış politikamızı da hedef alan ihanet hareketiydi” dedi.

Resmi açılışın ardından büyükelçiler öğle yemeğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiler. Büyükelçilere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz darbe girişimi elbette tarihimizde devletimize yapılmış ilk ihanet değildir. Fakat uygulanış şekliyle en sinsi ve pervasız darbe planıdır" diye konuştu.

“Ülkemiz böyle bir badireyi atlattığı için ne  kadar şükretsek az” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, “Dünyaya örnek olacak bir demokrasi destanı yazdığı için  milletimizle ne kadar iftihar etsek az. Ben şahsen böyle bir aziz milletin evladı olduğum için, böyle güçlü bir devletin cumhurbaşkanı olduğum için bununla  şeref duyuyorum, Allahıma hamdediyorum. Sizlerin de, dünyanın dört bir tarafında  Devletimizi, Cumhurbaşkanını temsil eden büyükelçiler olarak başınız dik yürüdüğünüzü biliyorum" diyerek sürdürdü. 

Başbakan Binali Yıldırım da büyükelçilerle öğle yemeğinde bir araya geldi. Başbakan, 2016 yılının kolay bir yıl olmadığını büyükelçilere hatırlattı ve ardından  “Silahlı asker kılığına girmiş FETÖ mensupları bu ülkenin tank, top, tüfek, uçak ve helikopterini gasp ederek milletin üzerine ateş açmışlar,  milletin göğsünü bu silahlara siper etmesi üzerine alçak emellerine ulaşamamışlardır. Belki de dünyada bunun başka bir örneği yoktur. Silah karşısında sadece bayrak sevgisiyle, vatan sevgisiyle, demokrasi sevgisiyle göğsünü siper eden, Liderine, Başkomutanına güvenen bir millet bu alçak girişimi akamete uğratmış, darbecilere darbeyi vurmuştur. İşte böyle bir milletin ferdi olmaktan hepimiz gurur duymalıyız” dedi.

Büyükelçiler Konferansı’nda ilk gün konukları ise  Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ile Nurettin Canikli’ydi. 

Kurtulmuş,  İslam dünyası üzerinde bir oyun oynanmaya çalışıldığına dikkat çekti. "Bu oyunu bozacak en önemli ülke Türkiye'dir. Türkiye'nin başına, bu oyunu bozmaması için terör örgütlerini bela etmeye çalışıyorlar. Terörün her türlüsüne karşı mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Bunların hepsine diz çöktüreceğiz ve Allah'ın izniyle sadece terör örgütlerine değil, terör örgütleri üzerinden Ortadoğu'ya ayar çekmeye çalışan küresel güçlere de haddini bildireceğiz” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Canikli ise, Moody's'in "Türkiye bankacılık sisteminin aktif kalitesinin bozulacağı" yönündeki açıklamasına değinerek rasyonel bağlamda bunun hiçbir geçerliliği olmadığını vurguladı. "Hiçbir şekilde 2017 ya da daha sonrasında Türkiye bankacılık sisteminin varlık kalitesinin bozulması riski söz konusu değil, sıfır. Türkiye bankacılık sisteminin aktif yapısı sağlam çünkü hiçbir türev, sanal menkul kıymet yok." diye konuştu.