İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI EKONOMİK VE TİCARİ İŞBİRLİĞİ DAİMİ KOMİTESİ (İSEDAK) 33. İZLEME KOMİTESİ TOPLANTISI

 

(10-11 MAYIS 2017, ANKARA)

 

 

 1. GENEL BİLGİ

 

İSEDAK 33. İzleme Komitesi Toplantısı 10-11 Mayıs 2017 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecektir. Söz konusu toplantıyı takip etmek isteyen basın mensupları için Genel Müdürlüğümüzce akreditasyon işlemi uygulanacaktır.

 

2. AKREDİTASYON

 

Söz konusu toplantıyı takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 4 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 18.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

a) Yerli Basın Mensupları 

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

 

b) Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek, daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

 

c) Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

 

  3.       AKREDİTASYON YÖNTEMİ

 

http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresine giriş yapınız.

İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı olmalıdır.)

Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz toplantı ile ilgili “İSEDAK 33. İzleme Komitesi Toplantısı  (10-11 Mayıs 2017,  Ankara)”  toplantı adını tıklayınız.

Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

 

4.  CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

 

Toplantının gerçekleştirileceği alanlara girecek sınırlı sayıdaki uplink araçları ile teknik donanım taşıması öngörülen araçlar için de ayrıca akreditasyon yaptırılması zorunludur.

Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyon bilgileri doldurulması yeterlidir. Kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak alanda görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının toplantının düzenlendiği alana girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

Akreditasyon kartlarının dağıtılacağı yer ve zaman bilahare bildirilecektir.

 

İRTİBAT BİLGİLERİ

Ulusal Basın Mensupları

 

İrtibat Kişisi: Alper AKGÜN

Telefon: 0312 583 5937

E-Posta: alper.akgun@byegm.gov.tr

 

Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

 

İrtibat Kişisi: Tuğba GÜNDÜZ

Telefon: 0312 583 6266

E-Posta: tugba.gunduz@byegm.gov.tr

 

İrtibat Kişisi: Onur ÇEKİCİ

Telefon: 0312 583 5930

E-Posta: onur.cekici@byegm.gov.tr

BASIN DUYURUSU

BASIN KARTI KOMİSYONU 9 MAYIS’TA ANKARA'DA TOPLANIYOR

 

Basın Kartı Komisyonu Toplantısı 9 Mayıs 2017 tarihlerinde Ankara’da Genel Müdürlüğümüz toplantı salonunda yapılacaktır. Toplantıda; ilk kez basın kartı alacak basın mensupları ile sürekli basın kartı alacak basın mensuplarının müracaatları Basın Kartı Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde görüşülerek karara bağlanacaktır. Basın Kartı Komisyonu toplantısında 2 Mayıs 2017 tarihi mesai bitimine kadar Genel Müdürlüğümüze intikal ettirilen başvurular görüşülüp karara bağlanacaktır.

Bu bağlamda; başvuruları Komisyona intikal ettirilecek başvuru sahiplerinin aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir:

Mesleki çalışma göndermesi gereken başvuru sahipleri, Genel Müdürlüğümüz internet sitesinde (www.byegm.gov.tr) yer alan “Basın Kartı” bölümüne girerek ‘Mesleki Çalışma Gönder’ kısmından mesleki çalışmalarını sisteme yüklemelidirler. Mesleki çalışmalarla ilgili detaylı bilgi il müdürlüklerimizden alınabilir.

Sürekli basın kartı başvurusunda bulunanlardan mesleki çalışma niteliğinde olmayan bir belge ile durumlarını tevsik etmek isteyenlerin söz konusu belgeleri basılı ortamda il müdürlüklerimiz aracılığıyla Genel Müdürlüğümüze intikal ettirmeleri gerekmektedir.

Başvuru sahiplerinin çalıştıkları gazete/dergi örneklerinin “pdf” olarak Komisyon görüşüne sunulması öngörüldüğünden yayınların “Devlet Enformasyon Sistemi”ne yüklenmesi hususunda gereken özenin gösterilmesi gerekmektedir.

Konuyla ilgili soru ve sorunların Basın Kartı Destek Hattı: (312) 583 61 60 ve basinkarti@byegm.gov.tr elektronik posta adresi aracılığıyla iletilmesi halinde daha hızlı çözümler sunulabilmesi mümkün olacaktır.

Saygıyla duyurulur.

BASIN DUYURUSU

 

KARADENİZ EKONOMİK İŞBİRLİĞİ (KEI) ÜYE ÜLKELERİ

2.TARIM BAKANLARI TOPLANTISI

(16-17 Mayıs 2017, İstanbul)

 

            1. GENEL BİLGİ

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEI) Üye Ülkeleri 2.Tarım Bakanları Toplantısı 16-17 Mayıs 2017 tarihlerinde İstanbul’da Conrad Bosphorus Otel’de gerçekleştirilecektir. Anılan toplantıya ulusal ve uluslararası üst düzey yetkililerin katılması öngörülmektedir

           2. AKREDİTASYON

Söz konusu Toplantıyı takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 10 Mayıs 2017 Çarşamba günü saat 18.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

            a) Yerli Basın Mensupları  

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

b) Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek, daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

c) Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

           3. AKREDİTASYON YÖNTEMİ

a.    http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresine giriş yapınız.

b.    İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c.    Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d.    E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e.    Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)

f.     Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz toplantı ile ilgili “Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEI) 2.Tarım Bakanları Toplantısı 16-17 Mayıs 2017” toplantı adını tıklayınız.

g. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h. Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna  tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

j. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

           4. CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

            Toplantının gerçekleştirileceği alanlara girecek sınırlı sayıdaki uplink araçları ile teknik donanım taşıması öngörülen araçlar için de ayrıca akreditasyon yaptırılması zorunludur.

Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyon bilgileri doldurulması yeterlidir. Kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak alanda görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının Toplantı alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

Akreditasyon kartları 15 Mayıs 2017 tarihinden itibaren Conrad Bosphorus Otelinden şahsen alınabilecektir.

Saygıyla duyurulur.

 

 

İRTİBAT BİLGİLERİ

 

İrtibat Kişisi                               İrtibat Telefon Numarası                  İrtibat e-Posta Adresi

Şimel DOĞAN DAĞLI                    0 (312) 583 62 64                       simel.dagli@byegm.gov.tr

Hüseyin SAĞMAK                         0 (312) 583 62 75                       huseyin.sagmak@byegm.gov.tr

BASIN DUYURUSU

16 NİSAN 2017 ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ REFERANDUMU

(16 NİSAN 2017)

 

1.GENEL BİLGİ

 

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan Anayasa Değişikliği Referandumunu takip etmek isteyen basın mensuplarının mesleki çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla, Genel Müdürlüğümüz ve Anadolu Ajansı’nın işbirliğiyle, Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da üç ayrı basın merkezi kurulacaktır.

 

Ankara:           Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

                       Ceyhun Atuf Kansu caddesi, No: 122 Balgat/Ankara

İstanbul:          Conrad İstanbul Bosphorus

                       Cihannüma Mahallesi, Saray Cad. No:5, 34353 Beşiktaş/İstanbul

Diyarbakır:      Mitannia Regency Hotel

                       Prof. Dr. Selahattin Yazıcıoğlu Cd. No: 2/A, 21010 Yenişehir/Diyarbakır

 

AKREDİTASYON İŞLEMLERİ

 

Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da kurulacak basın merkezlerinden faydalanmak isteyen yerli, yerleşik uluslararası ve uluslararası basın mensuplarının akreditasyon başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bu bağlamda,

 

a)Yerli Basın Mensuplarının

 

Referandumu Basın Merkezleri’nden takip etmek isteyen yerli basın mensuplarının sistemimiz üzerinden online akreditasyon başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

 

b)Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

 

Referandumu Basın Merkezlerimizden takip etmek isteyen yerleşik uluslararası basın mensuplarının sistemimiz üzerinden online akreditasyon başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Ülkemizde yerleşik uluslararası basın mensupları, başvuru esnasında sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek, daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

 

c)Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

 

Referandumu Basın Merkezlerimizden takip etmek isteyen basın mensuplarının sistemimiz üzerinden online akreditasyon başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Yurtdışından gelecek uluslararası basın mensuplarının bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Başvuruların en geç 13 Nisan 2017 saat 18.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr  adresi üzerinden yapılması gerekmektedir.

 

3.AKREDİTASYON YÖNTEMİ

 

http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresine giriş yapınız.
İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.
Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.
E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.
Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı olmalıdır.)
Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz etkinliklerle ilgili “Ankara Basın Merkezi Anayasa Değişikliği Referandumu Basın Akreditasyonu (16.04.2017)” veya  “İstanbul Basın Merkezi Anayasa Değişikliği Referandumu Basın Akreditasyonu (16.04.2017)” veya “Diyarbakır Basın Merkezi Anayasa Değişikliği Referandumu Basın Akreditasyonu (16.04.2017)” toplantı adını tıklayınız.
Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.
Basın kartı sahibi olmayan yerli ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri sisteme yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.
Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına  “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)
Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.
Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

Referandumu basın merkezlerinden takip edecek basın mensupları akreditasyon kartlarını basın merkezlerinden 16 Nisan 2017 Pazar günü saat 14.00’den itibaren temin edilebilecektir.

 

TEMAS NOKTALARI

 

ANKARA İÇİN;

 

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

Ceyhun Atıf Kansu Caddesi No:122 Balgat-ANKARA

İrtibat numaraları:      

     Yerli Basın Mensupları: +90 (312) 583 62 77

     Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları: +90 (312) 583 59 62

     Uluslararası Basın Mensupları: +90 (312) 583 61 67

     

İSTANBUL İÇİN;

                       

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

İstanbul İl Müdürlüğü

 

Salı Pazarı Meclis-i Mebusan Cad. No. 23 Dursun Han K: 5 Beyoğlu/İSTANBUL 

Tel:0(212) 512 58 72 - 512 20 13 

Faks:0(212) 512 89 46 

E-posta:istanbul@byegm.gov.tr

 

DİYARBAKIR İÇİN;

 

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

Diyarbakır İl Müdürlüğü

Elazığ Cad. No:5 21100 Yenişehir/DİYARBAKIR

Tel:      0(412)224 32 22, 228 66 40

Faks:   0(412)224 46 55

E-posta:diyarbakir@byegm.gov.tr

 

Saygıyla duyurulur.

BASIN DUYURUSU

 

TÜRKİYE-ORTA AMERİKA ENTEGRASYON SİSTEMİ(SICA) 2. DIŞİŞLERİ BAKANLARI FORUMU

(19-22 Nisan 2017, İstanbul)

 

TÜRKİYE-LATİN AMERİKA VE KARAYİP ÜLKELERİ TOPLULUĞU (CELAC) DÖRTLÜSÜ 4. DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI

(20-22 Nisan 2017, İstanbul)

            1. GENEL BİLGİ

 

Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi(SICA) 2. Dışişleri Bakanları Forumu 19-22 Nisan 2017; Türkiye-Latin Amerika Ve Karayip Ülkeleri Topluluğu (Celac) Dörtlüsü 4. Dışişleri Bakanları Toplantısı ise 20-22 Nisan 2017 tarihlerinde İstanbul’da Intercontinental Otel’de gerçekleştirilecektir.

Ulusal ve uluslararası üst düzey yetkililerin katılacağı Forumu takip etmek isteyen basın mensupları için Genel Müdürlüğümüzce akreditasyon işlemi uygulanacaktır.

 

            2. AKREDİTASYON

Söz konusu Forumu takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 14 Nisan 2017 Cuma günü saat 18.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

a)      Yerli Basın Mensupları  

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

 

b)     Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek, daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

 

c)      Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

 

          3.      AKREDİTASYON YÖNTEMİ

 

a.    http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresine giriş yapınız.

b.    İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c.    Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d.    E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e.    Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)

f.     Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz toplantı ile ilgili “Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA) 2. Dışişleri Bakanları Forumu 19-22 Nisan 2017” toplantı adını tıklayınız.

g. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h. Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna  tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

j. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

 

          4.      CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

 

Forumun gerçekleştirileceği alanlara girecek sınırlı sayıdaki uplink araçları ile teknik donanım taşıması öngörülen araçlar için de ayrıca akreditasyon yaptırılması zorunludur.

Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyon bilgileri doldurulması yeterlidir. Kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak alanda görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının Forum alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

Akreditasyon kartlarının dağıtılacağı yer ve zaman bilahare bildirilecektir.

Saygıyla duyurulur.

 

İRTİBAT BİLGİLERİ

 

İrtibat Kişisi                                İrtibat Telefon Numarası                             İrtibat e-Posta Adresi

Rıza SUNGUR                               0 (312) 583 62 64                                  riza.sungur@byegm.gov.tr

Batur TEMİZSOY                         0 (212) 512 20 13/135                             istanbul.enf@byegm.gov.tr

Aysun EMANET                           0 (212) 512 20 13/133                             istanbul.enf@byegm.gov.tr

TÜRKİYE-AFRİKA TARIM BAKANLARI 1. KONFERANSI VE TARIM İŞ FORUMU

(27-28 NİSAN 2017, ANTALYA)

"Türkiye-Afrika Ülkeleri Tarım Bakanları 1. Toplantısı ve Tarım İş Forumu" Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip EDOĞAN’ın teşrifleriyle 27-28 Nisan 2017 tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirilecektir.

Söz konusu organizasyonu takip etmek isteyen basın mensuplarının www.turkeyafricaagri.org web sitesinin “Register bölümünden veya http://etkinlik.tarim.gov.tr/e/turkeyafricaagri#register linki üzerindeki formun doldurulması suretiyle 23 Nisan 2017 günü saat 24.00’e kadar kayıt yaptırması gerekmektedir.

Saygıyla duyurulur.

Basınımızın usta isimlerinden, bir dönem Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü görevini yürütmüş olan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Burhan Felek Basın Hizmeti Ödülü ve Basın Şeref Kartı sahibi, değerli insan İzzet SEDES vefat etmiştir.

Merhum SEDES, gazeteciliğiyle olduğu kadar, eserleri, yöneticiliği, eğitimciliği ve örnek kişiliğiyle de mesleğimizin unutulmazları arasında daima var olacaktır.

Merhum İzzet SEDES’e Yüce Allah’tan rahmet, ailesine, öğrencilerine, sevenlerine ve basın camiamıza sabır ve başsağlığı dileriz.

 

 

 

BASIN DUYURUSU

 

ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ İÇİN KUŞAK VE YOL FORUMU

(14-15 Mayıs 2017, Çin Halk Cumhuriyeti / Pekin)

 

 

            14-15 Mayıs 2017 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) başkenti Pekin’de düzenlenecek “Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak Ve Yol Forumu”nu takip etmek isteyen basın mensupları, 10 Nisan 2017 tarihine kadar ülkemiz için belirlenen “WMddPxY3” koduyla beraber http://media.beltandroadforum.org internet adresi üzerinden akreditasyon işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

            Medya mensuplarının, akreditasyon işlemlerinin ardından, kendilerine ulaştırılacak onay yazısı ve ekipman bilgileriyle birlikte ÇHC’nin diplomatik temsilciliklerine veya yetkilendirilmiş vize aracı kurumlarına “J2” vizesi için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

            Saygıyla duyurulur.

Genel Müdürlüğümüzün, yerel medyanın gelişimine katkı sağlamak amacıyla geleneksel olarak düzenlediği “Yerel Medya Özendirme Yarışması”nda dereceye giren eserler belli oldu. Bu sene 15 Temmuz menfur darbe girişiminde hayatını kaybeden şehit gazeteci Mustafa Cambaz anısına düzenlenen yarışmaya 63 ilden 629 eser başvurdu.

15 Temmuz Özel Ödülüne Kadir Dede’nin Siirt’te Son Söz Gazetesinde yayınlanan “Darbe” isimli eseri, BYEGM Özel Ödülüne ise Aksu TV'den Murat Eğridağ layık görüldü.

Başvuru yapan 629 eserden, dereceye giren eserlere ve eser sahiplerine aşağıda yer verilmiştir:

 

Yarışma Dalı

Derecesi

Eser Adı

Eser Sahipleri

Yayınlandığı Kuruluş

Araştırma

1

Ege Göçmen Mezarlığı Oldu

Umut Karakoyun

9 Eylül Gazetesi

Araştırma

2

Antalya'nın Uyuşturucu Raporu

Esra Köksal

Akdeniz Bülten Haber Dergisi

Araştırma

3

‘Kopyala, Kes, Yapıştır’ Mütalaa Olmuş!

Burhan Karaduman

Yeni Malatya Gazetesi

 

 

 

 

 

Haber Fotoğrafı

1

El Bab Şehidi

Hayati Kanat

Afyonkarahisar Hisar Gazetesi

Haber Fotoğrafı

2

Meydan Okuduk

Bünyamin Gültekin

Kayseri Gündem Gazetesi

Haber Fotoğrafı

3

‘Süper Ay’ Gözlemlendi

Berkay Arıkan

Ses Gazetesi

 

 

 

 

 

Internet Haber Sitesi

1

https://www.haber50.com

Levent Ahmet Menekşe

haber50.com

Internet Haber Sitesi

2

http://www.merhabahaber.com

Mesut Turan

merhabahaber.com

Internet Haber Sitesi

3

http://www.akdenizmanset.com.tr/

Murat Esentekin

akdenizmanset.com.tr

 

 

 

 

 

İnternet Haberi

1

Kapının Ardında Kıymet Bekleyen Tarih

Özlem Koçhan

Ajans Urfa

İnternet Haberi

2

Demire Söz Geçiren Ustalardan Nahit Barın

Hacı Murat Okutmuş

Bayburt Postası

İnternet Haberi

3

15 Temmuz'un Hain Planı

Sedat Kurt

Denizlihaber.com

 

 

 

 

 

Köşe Yazısı

1

'Çarıklı Profesör'e Veda

Abdulkadir Üründü

Mardinlife Gazetesi

Köşe Yazısı

2

Ankebut Düzeni Yıkılıyor

Abdulmurat  Kuşcubaşı

Günışığı Gazetesi

Köşe Yazısı

3

Mülteci Çocuk Olmak

Derya Uğural

Hürses Gazetesi

 

 

 

 

 

Mizanpaj

1

Terörün Reklamını Yapmayacağız

Engin Çağlar

Yenigün Gazetesi

Mizanpaj

2

"Birlikte Türkiye'yiz"

Samet  Özünal

Yenigün Gazetesi

Mizanpaj

3

Hayallerimiz Vardı…

Eren Aşkar

Halkınsesi Gazetesi

 

 

 

 

 

Radyo Haber Programı

1

Osmaniye'nin il Oluşunun 20. Yılı Özel Yayını

Şükrü Tozluklu

Radyo 80

Radyo Haber Programı

2

Çorum Halk Kültüründe Gülmece

Uğur Çınar

Umut Radyo

Radyo Haber Programı

3

Çorum Kadın Kültür Merkezleri Faaliyetleri

Meltem Dudu Çınar

Umut Radyo

 

 

 

 

 

Röportaj

1

Bir Annenin Mucizeye Açılan Hikayesi: "Kızımı Ölüme Teslim Etmedim."

Müzeyyen Yüce

Antalya Körfez Gazetesi

Röportaj

2

"Bonzai FETÖ'den Beter"

Mustafa Özdemir

Halkın Sesi Gazetesi

Röportaj

3

"Sanatçı Dediğin Birikimli Olmalı"

Burcu Dere

Eskişehir Sonhaber Gazetesi

 

 

 

 

 

Televizyon Haberi

1

Bakırcılar Çarşısı’nda Çekiç Sesi Azalıyor

Turan Yıldız, Yusuf Baş

TV 19

Televizyon Haberi

2

Afrikalı Öğrencilerin Kar Sevinci

Fatih Çelik

KON TV

Televizyon Haberi

3

Bir Günlüğüne Engelli Olmak

Rasim Kılıç, Engin Kale

ES TV

 

 

 

 

 

Yerel Haber

1

PUSULA, Türk Medyasından Cerablus'a Giren İlk Gazete Oldu

Mehmet Demir

Gaziantep Pusula Gazetesi

Yerel Haber

2

Samsunlu Mahkûmun Azim Hikâyesi

Zerrin Somuncu

Haber Gazetesi

Yerel Haber

3

İşte Darbe Gecesi 7. Üs’teki Telsiz Kayıtları..

Burhan Karaduman, Ferdi Durdu

Yeni Malatya Gazetesi

 

 

Ödül töreni ile ilgili ayrıntılar ilerleyen tarihlerde Genel Müdürlüğümüz internet sitesi üzerinden ilan edilecektir.

 

Kamuoyuna duyurulur.

1. GENEL BİLGİ

            Çanakkale Savaşlarının 102. Yılı Anma Törenleri 24-25 Nisan 2017 tarihlerinde Çanakkale’de düzenlenecektir. Tören programı çerçevesinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir.

Ulusal ve uluslararası üst düzey yetkililerin katılacağı törenleri izlemek isteyen basın mensupları için Genel Müdürlüğümüzce akreditasyon işlemi uygulanacaktır.

 

2. AKREDİTASYON

Söz konusu törenleri takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 13 Nisan 2017 Perşembe günü saat 18.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

 

Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

a)      Yerli Basın Mensupları  

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

 

b)     Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecekdaimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

 

c)      Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

 

3.      AKREDİTASYON YÖNTEMİ

 

a.    http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresine giriş yapınız.

b.    İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c.    Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d.    E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e.    Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)

f.     Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz törenlerle ilgili “Çanakkale Savaşlarının 102. Yıldönümü Anma Törenleri (24-25 NİSAN 2017,  ÇANAKKALE)”  toplantı adını tıklayınız.

g.    Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h.    Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna  tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i.     Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına  “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)

j.     Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

k.    Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

 

4.      CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

 

Törenlerin gerçekleştirileceği alanlara girecek sınırlı sayıdaki uplink araçları ile teknik donanım taşıması öngörülen araçlar için de ayrıca akreditasyon yaptırılması zorunludur.

Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyon bilgileri doldurulması yeterlidir. Kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak alanda görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının tören alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

Akreditasyon kartları, 22-23 Nisan 2017 tarihlerinde BYEGM Çanakkale İl Müdürlüğünde (Kemal Paşa Mah. Dibek Sk. Elbir Apt. No:17/1, ÇANAKKALE Tel: 0 (286) 213 33 87 – 0 (286) 213 33 84) kurulacak Basın Masası’ndan şahsen temin edilecektir.

Talep olması halinde, ulusal ve uluslararası basın mensuplarına 24-25 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek törenlere ilişkin olarak oluşturulacak Basın Masası’nda detaylı bilgi verilecektir.

Saygıyla duyurulur.

 

İRTİBAT BİLGİLERİ

 

Ulusal Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

İrtibat Telefon Numarası

İrtibat e-Posta Adresi

Kutluhan YAYÇILI

0 (312) 583 62 48

mehmet.yaycili@byegm.gov.tr

Recep KARAGÖZLÜ

0 (312) 583 59 27

recep.karagozlu@byegm.gov.tr

 

Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

İrtibat Telefon Numarası

İrtibat e-Posta Adresi

Hatice Oktay KILIÇ

0 (312) 583 62 79

hatice.kilic@byegm.gov.tr

 

Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi

İrtibat Telefon Numarası

İrtibat e-Posta Adresi

Pınar TÜRKER

0 (312) 583 62 68

pinar.turker@byegm.gov.tr

Onur BALÇINER

0 (312) 583 62 88

onur.balciner@byegm.gov.tr