BASIN DUYURUSU

 

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI (İİT) EKONOMİK VE TİCARİ  İŞBİRLİĞİ DAİMİ KOMİTESİ’NİN (İSEDAK) 33. TOPLANTISI

 (20-23 Kasım 2017, İstanbul)

 

 

1. GENEL BİLGİ

Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanı bulundukları “İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK)” 33. Toplantısı, 20-23 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

İİT üyesi ve gözlemci ülkelerden Bakan düzeyinde katılımın beklendiği toplantıya, İİT Genel Sekreterliği ve ilgili İİT kuruluşlarının yanı sıra bazı uluslararası kuruluşlardan da temsilciler davet edilmiştir.

 

2. AKREDİTASYON

Söz konusu toplantıyı izlemek isteyen basın mensuplarının en geç 14 Kasım 2017 Salı günü saat 17.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresi üzerinden, gerekli belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılacak başvurular işleme konulmayacaktır.

Bu çerçevede;

a)Ulusal Basın Mensupları:  

Basın kartı olmayan ulusal basın mensuplarının, görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemesi gerekmektedir.

Basın kartı bulunan ulusal basın mensuplarından herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak, Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı sahiplerinin hangi kurum adına toplantıyı takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

 

b)Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları;

Ülkemizde yerleşik uluslararası basın mensuplarının sisteme herhangi bir belge yüklemesi beklenmemektedir; daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

 

c)Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzası taşıyan ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yüklemek suretiyle akreditasyon başvurularını tamamlamış olacaklardır.

 

3. AKREDİTASYON YÖNTEMİ

a. http://akreditasyon.byegm.gov.tr  adresine giriş yapınız.

b. İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c. Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d. E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e. Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)

f. Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz toplantı için  “33. İSEDAK Toplantısı (20-23 Kasım 2017, İstanbul)” adını tıklayınız.

g. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h. Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna  tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i. Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)

j. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

k. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir. 

 

4. CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

Toplantının gerçekleştirileceği alanlara girecek sınırlı sayıdaki uplink araçları ile teknik donanım taşıması öngörülen araçlar için de ayrıca akreditasyon yaptırılması zorunludur.

Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyon bilgileri doldurulması yeterlidir. Kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak alanda görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının Toplantı alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

 

5. AKREDİTASYON KARTLARI

Söz konusu toplantıyı izleyecek yerli ve uluslararası basın mensuplarının mesleki çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla, 19 Kasım 2017 tarihinden itibaren İstanbul Kongre Merkezi’nde bir basın merkezi kurulacaktır.

Başvuru sahipleri akreditasyon kartlarını 19 Kasım 2017 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde kurulacak olan basın masasından 09.00 – 17.00 saatleri arasında resimli kimlik kartlarını ibraz etmek koşuluyla şahsen alabileceklerdir.

 

Saygıyla duyurulur.

 

İRTİBAT BİLGİLERİ

1. Ulusal Basın Mensupları

İrtibat Kişisi : Mariana POPESCU

İrtibat Telefon Numarası : +90 312 5836217

İrtibat e-Posta Adresi : mariana.popescu@byegm.gov.tr

     

2. Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları   

İrtibat Kişisi : Çoşkun UÇAKKUŞ

İrtibat Telefon Numarası : +90 312 5835962

İrtibat e-Posta Adresi : coskun.ucakkus@byegm.gov.tr

 

3. Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi : Egemen MORAL 

İrtibat Telefon Numarası : +90 312 5836295

İrtibat e-Posta Adresi : Egemen.Moral@byegm.gov.tr